Sudan’daki askeri konseyden açıklama!

Cumhurbaşkanı El Beşir’i görevden alan Sudan Askeri Geçiş Konseyi tarafından yapılan açıklamada "Ufkun tıkandığını hissettik, bu nedenle rejimin buna kayıtsız kalmasının ardından değişiklik yapmaya karar verdik" denildi

Sudan’daki askeri konseyden açıklama!
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:02
12 Nisan 2019 Cuma 14:06

Sudan’da asker Cumhurbaşkanı El Beşir’i görevden alarak yönetime el koymuştu. Askeri Geçiş Konseyi askeri yönetime geçmesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. "Ufkun tıkandığını hissettik, bu nedenle rejimin buna kayıtsız kalmasının ardından değişiklik yapmaya karar verdik" denildi.

Açıklamada, "Ömer el-Beşir'i biz yargılayacağız. Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslim etmeyeceğiz" denildi.

Askeri Geçiş Konseyi'nin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Önceliğimiz, ülkedeki güvenlik ve istikrardır. İktidarda kalma derdimiz yok. Göstericiler için geldik ve kaosun çıkmasına izin vermeyeceğiz. Ülkeyi krizden çıkarmak için diyalog başlatacağız. İktidarı, seçilen hükümete devredeceğiz. Halk, iktidarın tarafımızca devralınmasını talep etti. İktidar için biz koşmadık, Beşir'in partisinin bir parçası değiliz.

Dış tepkiler pozitif yönde. Ömer el-Beşir rejiminin sembol isimlerinin tamamı tutuklandı. ABD yaptırımlarını kırmak için çalışacağız. 2 yıllık geçiş süreci, özellikle siyasi güçlerle görüşme üzerine olacak. Meydanlara ineceğiz. Protesto göstericileriyle oturup, görüşlerini almak istiyoruz. Göstericiler korumamız altındadır. Ancak başkalarının özgürlüğünün ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz" ifadelerine yer verildi."

Yorumlar