LPG'ye dev indirim! Yarın geceden itibaren geçerli olacak

LPG'nin litre fiyatında yarın gece itibarıyla geçerli olacak şekilde bir indirim yapılacak. Sektör kaynaklarının aktardığına göre indirim, 1 lira 64 kuruş olacak.

LPG'ye dev indirim! Yarın geceden itibaren geçerli olacak
Son Güncelleme: 1 Mayıs 2024 Çarşamba 14:14
1 Mayıs 2024 Çarşamba 14:12

Mayıs ayının ilk gününde Türkiye akaryakıt sektöründe LPG'ye indirim haberi geldi. Yarın gece itibarıyla LPG (otogaz) litre fiyatlarında önemli bir indirim yapılacak.

1 LİRA 64 KURUŞLUK İNDİRİM

Kaynaklardan alınan bilgilere göre, LPG'nin litre fiyatı 1 lira 64 kuruş düşürülecek. Bu indirimle birlikte yeni fiyatlar İstanbul'da 20,83 TL, Ankara'da 20,73 TL ve İzmir'de ise 20,37 TL olarak belirlenecek.

LPG fiyatlarındaki bu indirim, bayiler ve iller arasında farklılık gösterse de genel olarak tüketicileri olumlu yönde etkileyecek bir gelişme olarak yorumlandı. Fiyatların şehirden şehire değişkenlik göstermesi, çeşitli faktörlerden kaynaklanıyor. Ancak yapılan bu keskin fiyat düşüşü, genel olarak tüm bölgelerde benzer oranlarda hissedilecek.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Diğer yandan, benzin ve motorin fiyatlarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Bu yakıtların fiyatları, Türkiye'de belirlenirken gümrüksüz rafineri fiyatlarına Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) payının eklenmesi ve ardından KDV'nin hesaplanmasıyla oluşturuluyor. Gümrüksüz rafineri fiyatlarının hesaplanmasında ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru dikkate alınıyor. Belirli bir fiyat değişim farkı olduğunda, gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar