Avrupa Parlamentosu'ndan PKK kararı

Avrupa Parlamentosu, PKK'lı teröristler AP binasına girişini yasakladı.

Avrupa Parlamentosu'ndan PKK kararı
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:45
22 Kasım 2017 Çarşamba 17:39

AP üyelerine gönderilen genelgeye göre, AP Başkanı Antonio Tajani'nin  AB terör örgütleri listesinde yer alan tüm kişi, grup ve yapıların AP'ye  erişimine yasak getirilmesi yönündeki teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

Bu karar çerçevesinde, AP üyeleri ve siyasi grupların AB Konseyi  listesindeki grup ve yapıları temsil eden kişileri davet etmemesi veya AP  binalarına erişimlerinin kolaylaştırmamaları istendi.

Buna ek olarak, bu tür kişi, grup ve yapıların görsel yolla veya AP  sınırları içindeki diğer etkinliklerle tanıtımının yapılamayacağı da belirtildi.  Genelgede, şüphe durumunda AP'nin güvenlik dairesiyle iletişime geçilmesi  istendi.

Genelgenin ekinde yer alan listede, PKK ve DHKP-C de bulunuyor. Ancak  isimler bölümünde sık sık AP'deki etkinliklere katılan PKK'nın Avrupa  sorumlularına yer verilmiyor.

PKK'nın Avrupa'daki dernekleri üzerinden AP'de terör örgütü lehine  etkinlikler düzenlemesi Türkiye'nin tepkisini çekiyor.

Ankara, 2016 yılında AP'deki bir sergide terör örgütü elebaşı Abdullah  Öcalan'ın resimlerine yer verilmesini kınamıştı.

Yorumlar