Bedelli askerlikte hangi sektördekiler hangi tarihte askere gidecek?

Bedelli askerlikle ilgili yaşanan yeni gelişmenin ardından hangi meslek grubunun hangi tarihte askere gideceği merak konusu oldu. İşte meslek gruplarına göre bedelli askerlik dönemleri..

Bedelli askerlikte hangi sektördekiler hangi tarihte askere gidecek?
Son Güncelleme: 14 Eylül 2018 Cuma 10:20
14 Eylül 2018 Cuma 10:14

Bedelli askerlikle ilgili gerçekleşen yeni gelişmenin ardından bedelli askerlik sevk tarihleriyle ilgili sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlar tartışmalara neden oldu. Hızla yayılan paylaşıma göre; öğrencilerin yaz döneminde, milli sporcuların sezon tatillerinde, kamu ve özel sektörde çalışanların ise yaz dönemi dışında silah altına alınması planlanıyor. Bu planlamaya göre kapsam dışı kalan öğretmenlerin de, gelen tepkiler sonrası temel askerlik eğitimlerini sömestr veya yaz döneminde yapabilmelerinin yolu açıldı. Peki ya bu bilgi doğru mu? Bedelli askerlikte hangi sektördekiler hangi tarihte askere gidecek?

Bedelli askerlik 2018 yılında tekrardan aktif olmuş ve rekor bir katılım gerçekleşmişti. 500 bin kişinin bedelli askerlikten faydalanması bekleniyor. Kısa süre önce 150 bin kişinin celp bilgileri e-devlet üzerinden belli olmuştu. Bedelli askerlik ile ilgili yeni bir sorun ise sosyal medya üzerinde tartışılan bir konu üzerine oldu.  Sosyal medyada yayılan "Bedelli askerlik askere sevk duyurusu" başlığıyla paylaşılan duyuru tartışma yarattı.

Tartışmalara yola açan duyuruda şu ifadeler yer aldı;

'Örgün öğrenim ile yurt dışında fakülte ve yüksek okul ile lisans üstü eğitimleri devam eden öğrenciler birinci öncelikle yaz döneminde olacak şekilde silah altına alınacaktır. Milli Takım oyuncuları ve profesyonel sporcular sezon tatillerine uygun olacak şekilde silah altına alınacaktır. Kamuda ve özel sektörde çalışan yükümlüler yaz dönemi dışındaki celp dönemleri silah altına alınacaktır.'

Sosyal medyada hızla yayılan paylaşım tartışmalara neden olurken en büyük tepki öğretmenlerden geldi. Pek çok öğretmen yaz ayları dışında askere alınma ihtimallerine "Öğrenciler, sporcular düşünülürken; biz öğretmenler kapsam dışı kaldık." diye tepki gösterdi. Tepkilerin ardından Öğretmenlerhaber'de yer alan bilgilere göre; okul müdürlüklerine gönderilen yazı ile bedelli askerliğe başvurmuş ya da başvuracak olan öğretmenlerin 21 günlük temel askerlik eğitimlerini sömestr veya yaz döneminde alabilmelerinin yolu açıldı. Yaşanan gelişmelerin ardından sosyal medya üzerinden açıklama yapan Bedelli Askerlik Platformu Kurucu Başkanı Ferhat Doğan da "Bugün bazı ilçelerde çalışan arkadaşlarımız özel okullardan da listelerin istendiğini bize iletti... Yazıyı inceledik evet özel okullar da dahil edilmeye başlandı... " ifadelerini kullandı.

Bedelli askerlikte hangi sektördekiler hangi tarihte askere gidecek?

 

 

 

 

 

Yorumlar