AKUT Güvendeyim uygulaması nedir, nasıl çalışır, nasıl indirilir, ne zaman kullanılır?

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası AKUT Güvendeyim uygulaması nedir, nasıl çalışır, nasıl indirilir, ne zaman kullanılır? sorusu akıllara geldi. Peki AKUT Güvendeyim uygulaması nedir, nasıl çalışır, nasıl indirilir, ne zaman kullanılır? Detaylar haberimizde…

AKUT Güvendeyim uygulaması nedir, nasıl çalışır, nasıl indirilir, ne zaman kullanılır?
Son Güncelleme: 25 Ocak 2020 Cumartesi 12:59
25 Ocak 2020 Cumartesi 12:05

AKUT Güvendeyim uygulaması nedir, nasıl çalışır, nasıl indirilir, ne zaman kullanılır? sorusu Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası gündeme geldi. Elazığ ve Malatya’da olan depremlerde çok sayıda kişi hayatını kaybederken binlerce kişi de yaralandı. Meydana gelen depremler sonrası telefonların çalışmaması sonrasında sevdiklerine nasıl bilgi vereceklerini merak ediyorlar. AKUT’un geliştirdiği Güvendeyim uygulaması bu konuda yardımcı oluyor: Peki AKUT Güvendeyim uygulaması nedir, nasıl çalışır, nasıl indirilir, ne zaman kullanılır?

AKUT Güvendeyim uygulaması nedir?

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası AKUT Güvendeyim uygulaması arama motorlarında araştırılan konulan arasında yerini aldı.

AKUT Arama Kurtarma Derneği ve Genel Bilgi Teknolojileri Ltd. Şti. tarafından geliştirilen Güvendeyim; deprem, sel ya da diğer acil durumlarda sevdiklerinize güvende olduğunuzu bildirmenizi sağlar. Böylece baz istasyonları meşgul edilmez ve afetten zarar görenler kolayca cep telefonları ile arama yapabilir.

AKUT Güvendeyim Nasıl Çalışıyor?

Güvendeyim uygulamasını kullanabilmek için ilk olarak uygulamanın içinden ayarlar kısmına girmeniz ve en az 1 kişinin telefon numarasını kaydetmeniz gerekir. Numarayı eklediğiniz zaman, “Güvendeyim” butonu aktif hale gelir. Son olarak deprem, yangın ya da farklı bir acil durumda butona tıkladığınız takdirde eklediğiniz telefon numaralarına tahmini konumunuz ve güvende olduğunuza dair SMS gönderilir. Güvendeyim uygulamasını indirmek ve numaraları eklemek dışında internet bağlantısına ihtiyacınız yoktur. Güvende olduğunuza dair mesajın gidebilmesi için SMS hakkınızın olması gerekir.

AKUT Güvendeyim neden önemli?

Herhangi bir doğal afet ve acil durum anında aynı şehirdeki çok sayıda insan bu durumdan etkilendiği için telefon ve internet hatlarında kilitlenmeler yaşanabilir. Bu da güvende olsanız dahi durumunuzu sevdiklerinize iletememenize ve sevdiklerinizin güvende olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olamamanıza yol açabilir. Güvendeyim uygulaması ise tek butona dokunmanızın ardından sevdiklerinize SMS üzerinden otomatik olarak tahmini konumunuzu iletmenizi sağlar.

Acil durumlarda bazen baz istasyonları, aynı şehirde bulunan yakınlarınıza ulaşmanız konusunda yeterli verimlilikte olmayabilir. Bu nedenle en az bir telefon numarasını şehir dışından seçmenizi öneririz.

Ayrıca Güvendeyim uygulaması üzerinden; deprem, sel ya da yangın gibi acil durumlarda yapmanız gerekenleri de öğrenebilirsiniz.

AKUT Güvendeyim ne zaman kullanılır?

Akut Güvendeyim uygulaması deprem anında ve sonrasında kullanılabilir.

AKUT güvendeyim ücretli mi?

Akut Güvendeyim uygulamasının ücretziz olarak indirebilirsiniz.

AKUT Güvendeyim nasıl indirilir?

AKUT Güvendeyim uygulamasını, Android telefonlar için Google Play Store’den iOS içi telefonlar için App Store’den ‘Akut Güvendeyim’ yazarak indirebilirsiniz.

Google Play'den indirmek için tıklayınız

App Store'den indirmek için tıklayınız

 

 

 

Yorumlar