Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinin Victoria’sı Eva Dedova kimdir?

Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinin Victoria’sı Eva Dedova kimdir? Kaç yaşındadı? İşte merak edilen hayatı..

Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinin Victoria’sı Eva Dedova kimdir?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:48
19 Ocak 2018 Cuma 10:49

Kut'ül Amare dizisinin ilk bölümü dün akşam büyük bir ilgiyle izlendi. Dizide en çok merak edilen isim ise Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinin Victoria’sı Eva Dedova oldu. Dünya savaşını konu alan Mehmetçik Kut’ül Amare dizinin yayınlanmasının ardından dizide oynayan oyuncular mercek altına alındı. Dizinin başrolünde önemli isimler yer alıyor. Şimdi birlikte dizinun konusuna ve oyuncularına göz atalım.

Mehmetçik Kut’ül Amare Dizisinin Oyuncuları ve Konusu

TRT1'in yeni dizisi Mehmetçik Kut'ül Amare başladı. 1916’da 1.Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun İngilizleri bozguna uğrattığı çok önemli bir muharebenin konu edildiği ‘Mehmetçik Kut’ül Amare’ Dizisi’nin ilk bölümü TV ekranlarında yayınlandı. 1. Dünya Savaşı'nda İngilizlerle yapılan bir muharebeyi anlatan dizinin başrollerinde önemli isimler var. İlk bölümü ile ekrana gelen dizinin oyuncuları kim? Oyuncu kadrosunda hangi ünlü isimler var? İşte dizinin künyesi ve Mehmetçik Kut'ül Amare hakkında merak edilenler..

Vatanı için her türlü fedakarlığı göze alan Osmanlı'nın efsane komutanlarından Süleyman Askeri'nin komuta ettiği Osmancık Taburu ve Mehmet'in silah arkadaşlarıyla birlikte İngilizlere karşı verdiği zorlu mücadele ve kahramanlıkları işleniyor.  Mehmetçik Kut’ül Amare dizisi Konya'da çekiliyor. Dizi için belediyenin desteği ile geniş bir plato kuruldu.

Kut'ül Amare savaşı Türkiye'de 1952 yılına kadar Kut Bayramı adı altında kutlandı. Fakat Türkiye'nin NATO'ya girmesinden sonra Kut'ül Amare savaşı unutturulmaya çalışıldı. İngilizlerin yaptığı büyük baskı sonucu bu büyük zafer ders kitaplarından bile çıkartıldı.

Kut'ül Amare Zaferi Nedir?

Dünya Savaşı'nın Irak Cephesi'nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiş bir kuşatma muharebesidir. 8.000 askerden oluşan İngiliz-Hint garnizonu Bağdat'ın 160 kilometre güneyinde Kut kasabasında Osmanlı ordusu tarafından kuşatıldı. 101 yıl önce 29 Nisan'da sonuçlanan kuşatma sonrasında İngilizlerin 6'sı general, 476'sı subay olmak üzere toplam 13 bin 309 askeri esir alındı. Bazı tarihi kaynaklara göre Osmanlı ordusunun Birinci Dünya Savaşı'nda, Çanakkale'den sonra en büyük zaferi olan Kut'ül Amare 1952 yılına kadar Türk Ordusu tarafından bayram olarak kutlanıyordu.

Eva Dedova (Victoria) Kimdir?

Eva Dedova 22 Şubat 1992’DE Kazakistan’da doğmuştur. Rus asıllı Türk oyuncudur. Eva Dedova Taldykorgan, Kazakistan’da büyüdü. BKM’de yer aldıktan sonra Çok Güzel Hareketler Bunlar programında rol aldı. Kavak Yelleri dizinin son sezonunda Öykü Akyol karakterini canlandırdı.

 Daha sonra 2011 yılında Kavak Yelleri dizisine dahil oldu ve Öykü karakterini canlandırdı. 2012 yılında Yalan Dünya dizisinde kısa bir rol aldı. 2013’te Azeri yazar Elçin Efendiyefin aynı adlı romanından uyarlanan Mahmut ile Meryem filminde Aras Bulut İynemli ile başrolü paylaştı. Eva Dedova 2014 yılında Kurt Seyit ve Şura dizisinde Tatya rolü ile izleyici karşısına çıktı. Oyuncu şimdilerde Babam ve Ailesi dizisinde rol almaktadır.

Spor yapmaktan gezmekten ve yeni yerler keşfetmeyi seviyor. 23 yaşında, İngiliz İstihbaratı'nın İstanbul'daki casuslarından biridir. Görünen mesleği öğretmenlik olan Victoria, zeki, kurnaz ve güzelliği sayesinde birçok erkekten istediğini alabilen biridir. 23 yaşında, İngiliz İstihbaratı'nın İstanbul'daki casuslarından biridir. Görünen mesleği öğretmenlik olan Victoria, zeki, kurnaz ve güzelliği sayesinde birçok erkekten istediğini alabilen biridir.

Eva Dedova'nın Röportajından Ayrıntılar

Oyuncu olmasaydınız hangi mesleği yapmak isterdiniz?

 - Oyuncu olmamın nedenlerinden biri her mesleği yapmak istememdi. Psikolog olurdum muhtemelen ki eğitimini de alıyorum bir yandan.

 Sizin takip ettiğiniz bir dizi var mı?

 - “Babam ve Ailesi”ni izliyorum tabii ki (gülüyor). En sevdiğim diziler arasında ayrıca “Mr. Robot” var. Rami Malek inanılmaz bir performans sergiliyor orada.

 Peki en beğendiğiniz oyuncular kimler diye sorsam?

 - Türkiye’de en sevdiğim oyunculardan biri Erdal Beşikçioğlu. Umarım bir gün onunla aynı projede buluşma fırsatı bulurum.

 Ece karakteri kendi markasının ürünlerini tasarlayıp satıyor, sizin böyle bir uğraşınız var mı?

 - Yok, ben yağlıboya resim yapıyorum, ayrıca fotoğraf çekiyorum. Ama bunlar da ticari amaçla yaptığım şeyler değil. Sadece hobilerim.

 Dizi çekimlerinden arta kalan zamanlarda neler yapıyorsunuz?

- Arkadaşlarımla bir arada olmaya çalışıyorum. Spor yapıyorum. Seyahat etmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi de çok severim.

Diziyle ilgii tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz!

 Kut'ül Amare Dizisinin Diğer Oyuncuları

 Kaan Taşaner (SÜLEYMAN ASKERİ)

33 yaşında, gözü kara, vatanına ve milletine sonuna kadar bağlı biridir. Verilen görevleri, eksiksiz ve sorgusuz sualsiz bir şekilde yerine getirir. Ömrü savaşlarla geçmiş ve Enver Paşa'nın yakın silah arkadaşı olmuştur. Sert mizaçlı biridir. Geçmişi başarılarla dolu bir askerdir. Teşkilat-ı Mahsusa’nın başındaki isimdir.

Serdar Gökhan (Hüsrev)

63 yaşında, Plevne gazisi bir pehlivandır. Ömrü savaşmakla geçmiştir. Liyakat madalyası bulunan eski bir askerdir. Bektaşi ocağında aldığı eğitim doğrultusunda, hayat felsefesini çizmiştir. Son olarak Diriliş Ertuğrul dizisinde  Süleyman Şah karakterine hayat vermiştir. Binlerce projede yer almıştır. Yeşilçam'ın yaşayan efsaneleri arasında yer almaktadır.

İsmail Ege Şaşmaz (Mehmet)

Mehmet, 20 yaşında, Darülfünun talebesi, hırslı, kararlı ve vatanperver bir gençtir. Mazlumun yanında, asi ruhlu ve inatçı bir kişiliktir. Anne ve babasını 5 yaşında Osmanlı-Yunan savaşında kaybettiğinden beri Hüsrev tarafından büyütülmüştür. Vatanı için gözünü kırpmadan canını verebilecek bir aslan parçasıdır.

İlker Aksum (Cox)

 42 yaşında, çıkarları için her şeyi yapabilecek bir kişilikte, acımasız ve güvenilmez biridir. Zorlu bir çocukluk geçirmiştir. İngiliz İstihbaratı tarafından 5 yaşında yetimhaneden alınıp, sıkı bir eğitimden geçirilmiştir. İngiltere'nin çıkarlarına hizmet etmek için, hedefi doğrultusunda her şeyi mübah gören bir ajandır. Bir Arap kadar Arapça, bir Türk kadar Türkçe konuşabilmektedir. Son olarak Poyraz Karayel dizisinde Çınar karakteri ile izleyicilerin karşısına çıkmıştır.

Özgü Kaya (Zeynep)

20 yaşında, bir ceylan kadar zarif olsa da, gerektiğinde çöl aslanı gibi güçlü olabilmektedir. Azimli, kararlı ve meraklı biridir. Hem zekası hem de siyaset, tarih ve coğrafya bilgisiyle akranlarından ayrılmaktadır.

Gamze Özçelik (Elizabeth)

 32 yaşında, Amerikalı bir gazeteci görünümündeki casustur. İyi bir iletişim yeteneğine ve keskin bir zekâya sahiptir.

 Semih Ertürk (Said)

22 yaşında, Darülfünun öğrencisidir. İlgi odağı olmayı önemseyen, hırslarını ön planda tutan, kuralcı ve görevci bir yapıya sahiptir. Bir yönüyle merhametli ve vatanseverdir. Hüsrev'in öz oğludur.

İsmail Hakkı (Mevlüt)

33 yaşında külhanbeyi tarzında, Antalya yörüklerindendir. Osmancık Taburu askerlerinden biridir. Oldukça iyi ata binmektedir. Askerlere ağabeylik yapar.

Uğur Karabulut (Niyazi)

32 yaşında, Trabzonlu, enerjisi oldukça yüksek olan ve fıkra anlatmayı seven, deli dolu biridir. Evlidir. 2 yaşında çocuğu vardır. Ancak henüz onu görememiştir. Osmancık Taburu askeridir.

Yorumlar