Bakan Koca açıkladı: Neredeyse bütün ülkeye yayılmış durumdadır

Bakan Koca: "(Covid-19 vakaları) İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerimizdeki artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış̧ durumdadır. Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur" diye konuştu.

Bakan Koca açıkladı: Neredeyse bütün ülkeye yayılmış durumdadır
Son Güncelleme: 18 Kasım 2020 Çarşamba 13:08
18 Kasım 2020 Çarşamba 13:05

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti. Bugün itibarıyle dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise 1 milyon 326 bini geçti. Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor" dedi.

"Neredeyse bütün ülkeye yayılmış durumda"

Bakan Koca: "(Koronavirüs - Covid-19 vakaları) İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerimizdeki artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış̧ durumdadır. Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur" diye konuştu.

"Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim"

Bakan Koca, "Görünen o ki, hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız. Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir."

Yeni koronavirüs tedbirleri

Bakan Koca, "Tedbirlere uyulmazsa yeni tedbirler kaçınılmaz olur" açıklamasında bulundu.

Yorumlar