Johnson’dan Trump’a: Kayıtsız şartsız kınıyorum

İngiltere Başbakanı Boris Johnson oldu. Trump'ın seçimlerin ardından yaptıklarını "utanç verici" bulduğunu belirten Johnson, yaşanan olayları ‘kayıtsız şartsız’ kınadığını söyledi.

Johnson’dan Trump’a: Kayıtsız şartsız kınıyorum
Son Güncelleme: 8 Ocak 2021 Cuma 08:33
8 Ocak 2021 Cuma 08:33

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Başbakanlık ofisi 10 Numara'da düzenlediği basın toplantısında sorulması üzerine, ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçilerinin ABD Kongresi'ne girmesini değerlendirdi.

ABD'nin kendisi için özgürlük ve demokrasi fikirlerini temsil ettiğini vurgulayan Johnson, "İnsanları Kongre binasına saldırmaya teşvik etmenin ve şimdiye kadar Başkanın (Trump) özgür ve adil bir seçimin sonucu konusunda sürekli olarak şüphe uyandırmasının tamamen yanlış olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

Trump'ın bu konuda söylediklerinin de tamamen yanlış olduğunu ileri süren Johnson, "İnsanları Kongre binasında yaptıkları gibi utanç verici şekilde davranmaya teşvik etmeyi kayıtsız şartsız kınıyorum." dedi.

Johnson, Joe Biden'ın galibiyetinin tescil edilmesinden ve "demokrasinin galip gelmesinden" çok memnun olduğunu da ifade etti..

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel de gün içinde yaptığı açıklamada yaşanan olayları değerlendirmiş ve "Başkan Donald Trump'ın yorumları doğrudan şiddete yol açtı ve şu ana kadar bu şiddeti kınamadı." ifadesini kullanmıştı.

Dün Trump'ın destekçileri, Kongre'nin Biden'ın zaferini tescil edeceği oturumu engellemiş ve düzenledikleri gösteriler sırasında binayı işgal edip polisle çatışmıştı.

Polis barikatını aşarak binaya giren eylemcilerden biri kadın en az 4 kişi öldürülmüştü.

Trump ve siyasi müttefikleri, Biden'ın seçimi hileyle kazandığını iddia ediyordu.

Yorumlar