Dünya Sağlık Örgütü: Her ülke ilk coronavirüs vakalarına hazırlanmalı

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre'de koronavirüs ile ilgili basın açıklaması düzenledi.

Dünya Sağlık Örgütü: Her ülke ilk coronavirüs vakalarına hazırlanmalı
Son Güncelleme: 27 Şubat 2020 Perşembe 17:54
27 Şubat 2020 Perşembe 17:51

Bu sabah Cenevre saatiyle 06:00’dan itibaren Çin, Dünya Sağlık Örgütü'ne 2747 ölüm de dahil olmak üzere toplam 78.630 COVID-19 vakası bildirdi. Ama bildiğiniz gibi, dünyanın geri kalanında yaşananlar şu anda bizim en büyük endişemiz. Çin dışında, 44 ülkede 3474 vaka ve 54 ölüm var.

Son iki gündür, dünyanın geri kalanında bildirilen yeni davaların sayısı, Çin'deki yeni vakaların sayısını aştı. Ve son 24 saat içinde, yedi ülke ilk kez vaka bildirdi: Brezilya, Gürcistan, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Norveç, Pakistan ve Romanya.

İran , İtalya ve Kore Cumhuriyeti'ndeki salgın hastalıklar bu virüsün neler yapabileceğini gösteriyor. Guangdong'da, bilim adamları 320.000'den fazla örneği test etti ve sadece% 0.14'ü COVID-19 için pozitif çıktı.

İki haftadan uzun süredir vaka bildirmeyen birkaç ülke var: Belçika, Kamboçya, Hindistan, Nepal, Filipinler, Rusya Federasyonu, Sri Lanka ve Vietnam.
Bu ülkelerin her biri farklı. Ve her biri, agresif, erken önlemlerin virüsün bir dayanma noktası olmadan bulaşmayı önleyebileceğini gösteriyor.

Tabii ki, bu ülkelerin vakası olmayacağı anlamına gelmiyor. Aslında, Salı günü itibariyle, hem Finlandiya hem de İsveç iki haftadan uzun süredir hiçbir vaka bildirmemişti, ancak maalesef her ikisinin de dün yeni vakalar ortaya çıktı.

Her ülke ilk koronavirüs vakalarına hazırlanmalı. Hiçbir ülke topraklarında virüs olmayacağı kanaatine kapılmasın. Bu büyük bir hata olur. Ancak ne umutsuz ne de çaresiz değiliz. İlk vakalar için hazır mıyız? İlk vaka geldiğinde ne yapacağız? İzolasyon merkezimiz, yeterli ekipmanımız var mı? Ülkeler şu an bu soruları kendine sormak zorundadır. DSÖ virüse karşı ulusal planlamasını yapmak isteyen tüm ülkelerin yanındadır. Endişe ve panik bize yardımcı olmayacak. İran ve İtalya'daki vakalar bu virüsün nelere kadir olduğunu bize göstermiş oldu.

Koronavirüsle ilgili epidemi ilan etme konusunda "karar aşamasında" olduğumuz bir noktaya geldik.

Yorumlar