Erdoğan: Asker savaşmayacak, eğitim verecek

AK Parti MYK ve MKYK toplantılarında Libya’ya ilk sevkiyatta 35 personelin gittiği bilgisi verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asker savaşmayacak, hükümete bağlı güçlere eğitim verecek” dedi.

Erdoğan: Asker savaşmayacak, eğitim verecek
Son Güncelleme: 8 Ocak 2020 Çarşamba 10:22
8 Ocak 2020 Çarşamba 10:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti MYK ve MKYK toplantılarında ağırlıklı olarak dış politika ve bölgedeki gelişmeler değerlendirildi.

Basına kapalı düzenlenen toplantılara İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de katıldı. Libya tezkeresiyle ilgili bilgilerin verildiği toplantıda bu ülkeye ilk sevkiyatta 35 personelin gittiği belirtildi.

Libya’ya giden personelin koordinasyon görevini üstleneceğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye koordinasyonu üstlenecek. Asker savaşmayacak. Daha sonra gidecek askerler de orada herhangi bir çatışmaya girmeyecek. Yalnızca Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin bizden talebi doğrultusunda askerlerimiz hükümete bağlı güçlere eğitim verecek. Suriye’deki gibi olacak. Askerlerimiz orada koordinasyonu sağlayacak” dedi.

Toplantının bir diğer önemli gündem maddesi ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürmesi oldu. Erdoğan’ın bu konuda özetle şu değerlendirmeleri yaptığı öğrenildi:

“İran Türkiye’ye karşı da mezhepçi ve ırkçı bir politika izliyor. Bu da Türkiye’nin çıkarlarına aykırı. Suriye’deki kanlı savaşın bu boyutlara ulaşmasında İran’ın çok ciddi vebali var. İran’ın açıklamalarını da doğru bulmuyoruz. Ama bu Amerika’nın haklı olduğunu da göstermez. Asla İran’ın ikinci Suriye olmasını istemiyoruz. Orta yolu bulmak için elimizden geleni yapıyoruz. İkisinin de haklı, haksız olduğu yerler var. Biz her iki tarafa da ‘Bölgenin istikrarsızlaştırılmaması’ telkininde bulunuyoruz. Biz diyoruz ki, ‘Bölgeyi istikrarsızlaştırmayın’. Gerginliğin tırmanmasını istemiyoruz. Bölgede sıcak çatışma doğru değil, sıcak çatışma istemiyoruz. İran’ın bölgedeki tavrı bölge içinde değerlendirilmeli. Bu ülkenin bölgenin kendi şartları ve gerçekleri içerisinde dizginlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Diplomasiyi önceleyen bir anlayışla sürece müdahil olacağız.

Süleymani’ye suikast

Süleymani’nin öldürülmesi planlı bir suikast. Bizim böyle bir suikastı tasvip etmemiz mümkün değil. Bizi o akşam Sayın Trump aradı, görüşmemiz çok iyi geçti. Telefonu kapattım, 4-5 saat sonra Kasım Süleymani’yi öldürüyorlar. Şok oldum. Trump ile daha yeni konuşmuştum, ‘Her şey yolunda’ demişti. Belki Trump’ın da bundan haberi yok. Bilmiyoruz.”

Erdoğan, ayrıca “Kanal İstanbul projesi anlatılmadı. Yerli otomobilin başarısını tüm Türkiye gördü. Toplumun her kesiminden alkış aldı. Kanal İstanbul’u anlatırken yerli otomobili örnek alın” dedi.

Kamyoncular için talimat

Toplantıda MKYK üyeleri Erdoğan’a 1 Ocak’ta yürürlüğe giren dijital takograf uygulamasına karşı çıkan kamyoncular ve nakliyecilerin İstanbul, Ankara, Kırıkkale ve Nevşehir’de eylem yaptığını bilgisini verdi. Konuyu tek tek not alan Erdoğan, “Bu konuyu ve dijital takograf uygulamasını inceleyin. İlgili sivil toplum kuruluşları ve sektör ile konuşun. İçişleri Bakanımız, bu konuyu Ulaştırma Bakanımıza ve Sanayi Bakanımıza iletin, oturup konuşun ve çözüm bulun. Vatandaşa zararlı olacak değil, yararlı olacak işler yapın” talimatı verdi. Dijital dönüşüm düzenlemesiyle 5 bin TL üzeri fatura kesen mükelleflere GİB üzerinden e-Arşiv fatura kesme zorunluluğu getirilmişti. Toplantıda esnafın bu düzenlemenin ardından yaşadığı sıkıntılar da Erdoğan’a aktarıldı. Erdoğan, “Bu konuyu ilgili bakanlarla görüşüp çözelim” dedi.

Cezayir’den Erdoğan’a davet

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Cezayir temaslarının ardından Cezayir Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ülkesine davet etti. Cezayir Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Cezayir’i ziyaret etmesi için bir davet gönderdi” denildi.

 

Yorumlar