DEAŞ'lı terörist İstanbul'da yakalandı!

Amerikan istihbaratı tarafından takip edilen terör örgütü DEAŞ'ın bomba yapım uzmanı, İstanbul'da yakalandı.

DEAŞ'lı terörist İstanbul'da yakalandı!
Son Güncelleme: 24 Mayıs 2021 Pazartesi 12:29
24 Mayıs 2021 Pazartesi 12:25

Terör örgütü DEAŞ'ın bomba yapım uzmanıydı. Türkiye'de saldırı planı yapıyordu. Ancak İstanbul polisinin takibiyle amacına ulaşmadan yakalandı.

TRTHaber'in haberine göre; Mustafa Abdulvahap Sofi Mahmut, 1999 yılında Mısır'da doğdu. Suriye'de terör örgütü DEAŞ'a katıldı. Orada geçirdiği süre boyunca, patlayıcı, intihar kemerleri ve el yapımı patlayıcılar konusunda uzmanlaştı. İnternet üzerinden DEAŞ üyelerine bomba yapımını anlatıyordu

Terör örgütünün başka ülkelerdeki saldırılarında kullanılacak bombaları hazırlayan grubun kritik ismi oldu. Suriye'den ayrıldıktan sonra önce Mısır'a gitti, ardından da Türkiye'ye geldi. İnternet üzerinden, DEAŞ'lı teröristlere bomba yapım ve kimya dersleri verdi.

Şüpheli, Amerikan istihbaratı tarafından takip ediliyordu. Elde edilen bilgiler Türk yetkililerle paylaşıldı. İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele ekipleri, kentte güvenlik güçlerine ve sivillere yönelik saldırı planlandığı bilgisine ulaştı. ABD'ye ait bazı kurumların da hedefler arasında olduğu belirlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması sonrası operasyon düzenlendi. Şüpheli, irtibatlı olduğu 3 kişi ile birlikte Esenyurt'ta yakalandı. Hakim karşısına çıkan Mustafa Abdulvahap Sofi Mahmut, tutuklandı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, 4 şüpheli hakkında silahlı terör örgütü yöneticiliği ve üyeliğinden 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Yorumlar