Dışişleri’nden Libya uyarısı: Bunun çok ağır sonuçları olur

Dışişleri Bakanlığı, "Libya’daki Türk çıkarlarının hedef alınması halinde darbeci Hafter unsurlarını meşru hedef telakki edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Dışişleri’nden Libya uyarısı: Bunun çok ağır sonuçları olur
Son Güncelleme: 21 Mayıs 2020 Perşembe 15:26
21 Mayıs 2020 Perşembe 15:18

Dışişleri Bakanlığı, Libya'da Türk çıkarlarının hedef alınması durumunda Hafter unsurlarının meşru hedef olarak görüleceği yönünde bir açıklama yaptı

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması Suriye'deki Rus Hmeymim Hava Üssü'nden 8 adet savaş uçağının Hafter güçlerine gönderildiği iddialarının ardından geldi.

Hafter milislerine bağlı hava unsurları tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki "Türk hedeflerine karşı Libya tarihindeki en büyük hava harekatını başlatacaklarını" öne sürülmüştü.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması

Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy'un konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

"Yabancı bir basın yayın kuruluşunda atıfta bulunulan ve darbeci Hafter’e bağlı gayrımeşru milislerin Türk çıkarlarını hava unsurlarıyla hedef alacağı yönündeki açıklamanın Libya’nın Doğusunda dış destekle yeni savaş uçakları konuşlandırılmasından sonra yapılması dikkat çekicidir.

Hafter’e bağlı unsurların son dönemde sahada yaşadığı kayıpların hezeyanın bir yansıması olan bu açıklama, darbeci Hafter’in ve destekçilerinin Libya’daki ihtilafı tırmandırma niyetinde olduklarının en açık göstergesidir.

Bu vesileyle, Libya’daki Türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun çok ağır sonuçları olacağını ve darbeci Hafter unsurlarını meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz."

Yorumlar