Bakan Albayrak: Bu yıl istikrarlı tek hane enflasyon bekliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Davos'ta katıldığı forumda Türkiye'nin borç karnesinin çok sağlam olduğunu söyledi. Albayrak "Borç oranı görece yüksek olan özel sektörün dahi benzerlerine göre durumu iyi" dedi.

Bakan Albayrak: Bu yıl istikrarlı tek hane enflasyon bekliyoruz
Son Güncelleme: 23 Ocak 2020 Perşembe 14:45
23 Ocak 2020 Perşembe 14:40

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Davos'ta katıldığı oturumda Türkiye'nin borç karnesinin çok sağlam olduğunu söyledi. Albayrak "Borç oranı görece yüksek olan özel sektörün dahi benzerlerine göre durumu iyi. Özel sektörün borcunun bir bölümü ihracatçıların karşılıklı kredilerinden kaynaklanıyor. Türkiye'nin yerel krizlerin üstesinden gelme konusunda güçlü bir karnesi var." dedi.

 Davos 2020 Dünya Ekonomik Forumu'nda Küresel Büyüme Ajandasını Şekillendirmek başlıklı oturumda konuşan Albayrak, Türkiye'nin son 5 yıldaki ihracat performansının önceki 5 yıldan çok daha iyi olduğunu kaydetti. Albayrak "Türkiye'nin özel sektörü bölgedeki karmaşalardan sıyrılmada çok şey öğrendi" ifadesini kullandı.

Bakan Albayrak, 'Son 16 yılda altyapı ve enerjiye çok yatırım yaptık" diye konuştu.

Bakan Albayrak soru üzerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) tek sorumluluğunun fiyat istikrarı olmadığını, finansal istikrarı da gözetmesi gerektiğini kaydetti. Albayrak "TCMB en az FED kadar bağımsız" dedi.

Türkiye'de hem üretim hem de nüfusun arttığını belirten Albayrak "Üretim tarafında çok rekabetçi bir özel sektörümüz var. İhracat yapıyoruz, üretim yapıyoruz ne gerekirse yapıyoruz. Mali politika tarafında güçlü bir bilançomuz var, teşviklerimiz var" diye konuştu.

"Bu yıl istikrarlı tek hane enflasyon bekliyoruz"

Önümüzdeki 4 yıl boyunca seçim olmayacağını ifade eden Albayrak şöyle devam etti: "Yeni sistemin performansı çok mükemmel sonuçlar gösterdi. Faiz oranları çok yüksekti şimdi düştü. Enflasyon faiz oranını etkiliyor. Tek haneli olacağını göreceğiz. Türkiye'de ilk defa kurumlar aynı hedefe sahip. Türkiye'de güçlü bir değişiklik geliştiriyoruz."

Küresel çerçevede en çok belirsizlikten endişelendiğini dile getiren Albayrak "Herkes her ülke bir çözüm bulmaya çalışıyor. Bazı dönemlerde 2009'daki yerde değiliz. Ekonomik açıdan daha koordineli haldeyiz. Yeni ticaret anlaşmalarının zamanı. Bir şekilde siyasi açıdan baktığımızda liderliğe ihtiyacımız var. Belirsizlikten daha fazla bir şeylerin belli olması için liderliğe ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Yorumlar