Erdoğan’dan Doğu Akdeniz mesajı: Bizi ya masada ya sahada acı tecrübelerle anlayacaklar

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Akdeniz hakkında, “Bizi ya masada ya sahada acı tecrübelerle anlayacaklar” dedi.

Erdoğan’dan Doğu Akdeniz mesajı: Bizi ya masada ya sahada acı tecrübelerle anlayacaklar
Son Güncelleme: 5 Eylül 2020 Cumartesi 15:50
5 Eylül 2020 Cumartesi 15:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılışında konuştu.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle;

“Hastanemizde hizmet verecek sağlık personelimize başarılar diliyorum. Göztepe'de hizmete açtığımız bu hastaneye ismini verdiğimiz ProfProf. DrDr. Süleyman Yalçın hocamızı rahmetle yad ediyorum. Hem çok değerli bir bilim insanı hem de ülkemize fikirleriyle katkı sağlamış bir dava adamıdır

Dört sene önce son yolculuğuna uğradığımız hocamızın ismini böyle bir eserde yaşatmaya çalıştık. Bir kez daha Allah'tan rahmet yakınlarına sabrı cemil niyaz ediyorum.

Türkiye'nin sağlıktaki atılımları koronavirüskoronavirüs döneminde çok iyi anlaşılmıştır. Ülkemizdeki kimi kesimlerin yere göğe sığdıramadıkları bazı devletlerin bu konuda ne kadar sıkıntıda olduğu salgın vesilesiyle ortaya çıkmıştır. Türkiye, salgını 40 bin yoğun bakın yatağı, 246 bin yatak kapasitesi, 4 binin üzerinde tedavi kurumu, hepsinden önemlisi bir milyon 100 bin sağlık ordusuyla karşılamıştır.

Bugün hizmete açtığımız Göztepe ProfProf. DrDr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesiyle ülke genelinde 16 şehir hastanesini faaliyete almış bulunuyoruz. Hastanenin ikinci etabı da 350 yatak kapasitesiyle hizmet verecektir.

Kurduğumuz güçlü sağlık altyapısı sayesinde ayyuka çıkan tıkanıklıkların önüne geçilmiştir. Artan vaka sayısına rağmen sağlık sistemimiz dimdik ayaktadır. Temizlik, maske, mesafe kurallarına daha titiz bir şekilde davranmaya davet ediyorum. Bilim henüz kesin bir çare üretememiştir. Aşı çalışmalarından en kısa sürede somut bir sonuç alınmasını temenni ediyorum. Sürekli söylememize rağmen maalesef Türkiye'nin dört bir yanında bu tavsiyelere uyulmuyor. Düğünlerde mesafe diyoruz uyulmuyor, maske diyoruz uyulmuyor.

“Kurallara uygun hareket edilmelidir”

Kurallara uygun hareket edilmelidir. Kapalı alanlarda cayır cayır sigara içilmeye devam ediliyor. İnsanımız adeta kendisinin katili. Bunu söylediğimiz zaman vatandaşımızın ağrına gidiyor. Biz halkımızı seviyoruz ve onların sağlığını çok ama çok önemsiyoruz. Maskeye dikkat edelim aksi takdirde sonu ölüme kadar giden yolun kapısını açmış oluruz. Bunu hep birlikte başarmalıyız. Doktorlarımız, sağlık memurlarımız, hemşirelerimiz canı pahasına, gece gündüz demeden çalışıyor ama vatandaşlarımız buna uymalıdır.

“Bu millet en güzeline layık”

Dün Ankara-Niğde arası yolun açılışını yaptık. Durmuyoruz, devam ediyoruz ve bunları başaracağız. Çünkü bu millet en güzeline layık. Nice sinsi saldırılar nedeniyle vaktini heba eden Türkiye'nin aynı tuzağa düşmesine izin vermeyeceğiz. milletimizin birliğini beraberliğini güçlendirmesi için elimizden gelen çabayı sürdüreceğiz. Gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin siyasi, ekonomik, askeri her alanda daha da büyümesi ve güçlenmesi için daha çok gayret göstereceğiz. Ülkemize karşı kamuoyunda bile söylemekten çekinmeyenlerin, senaryolarını yırtıp çöpe atacağız. Dünyanın en büyük 10 devletinden birine dönüştürmekte kararlıyız.

Doğu Akdeniz mesajı

Türkiye'nin kendisine dayatılan ahlaksız haritaları yırtıp atacak ekonomik ve askeri güce sahip olduğunu anlayacaklar. Ya siyasetin, diplomasinin diliyle anlayacaklar ya da sahada yaşayacakları acı tecrübelerle anlayacaklar"

Yorumlar