Bülent Arınç Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu'ndan istifa edeceğini açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç istifa iddialarına açıklık getirdi. Arınç, "Elbette sadece YİK’ten. Partiden neden istifa edeyim?" dedi...

Bülent Arınç Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu'ndan istifa edeceğini açıkladı
Son Güncelleme: 23 Kasım 2020 Pazartesi 19:47
23 Kasım 2020 Pazartesi 19:01

Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç'ın katıldığı bir yayında Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala açıklamaları gündeme bomba gibi düşmüştü.

Arınç, Kavala ve Demirtaş'ın tahliye edilebileceğini ifade etmişti.

Geniş bir kesimin büyük tepkisine neden olan bu açıklamaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan kimi bireysel açıklamalar ile yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz. Geçmişte birlikte çalışmış olsak bile hiç kimsenin şahsi açıklamaları hükümetimizle, partimizle ilişkili hale getirilemez." ifadelerini kullandı ve Arınç'ın istifa edeceği yönünde iddialar ortaya atıldı.

Tepkilerin hedefi olan Bülent Arınç, istifa iddialarına yanıt verdi.

Arınç kendisine sorulan "Cumhurbaşkanlığı YİK üyeliğinden mi ayrılacaksınız, yoksa AK Parti'den de istifanız söz konusu mu?"sorusuna, "Elbette sadece YİK’ten. Partiden neden istifa edeyim?" diye cevap verdi.

Posta Gazetesi'nden Murat Çelik'e konuşan Arınç'ın istifası ve yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamaları şöyle:

"Ben duygusal bir insanım. Dünkü konuşma beni çok rencide etti. Sayın Cumhurbaşkanı çok ağır bir konuşma yaptı.

İstifa ettiğim yönünde bazı söylentiler çıkmış ama şu an için bu doğru değil. -Ben başkaları gibi Twitter’dan, Instagram’dan istifa etmem.

Oluşan durumla ilgili, Sn. Cumhurbaşkanı ile bizzat görüşmeyi bekliyorum. - Sn. Cumhurbaşkanı bugün İstanbul’daymış. Programı yoğun. Dolayısıyla bugün görüşemedim. Sanırım yarın Ankara’da olacak ve görüşebiliriz diye düşünüyorum.

Kendisiyle görüştükten sonra gereken neyse onu yapacağım. Gelişen şartlar altında o konuşmayı yapmaya neden ihtiyaç duyduğunu kendisinden dinlemek isterim.

Kendisinden dinledikten sonra, "O konuşmanın muhatabı bendim. Bu durumda buyurun istifa mektubumu” diyebilirim.

Benim üzerimden hem Sayın Cumhurbaşkanımız’ın hem de Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK) yıpratılmasına izin vermem. Bana yakışmaz.

Daha önce de bazı açıklamalarım üzerine “Bunları söyleyen birinin YİK’te ne işi var” türünden yorumlar yapanlar oldu. Oysa benim yapacak daha çok işim var.

Ama öyle bir noktaya gelir ki bazen, orada kalmaktansa gitmek daha yerinde olur.

(Görünen o ki, Cumhurbaşkanı görüşmeniz istifanızla sonuçlanacak. Peki sadece Cumhurbaşkanlığı YİK üyeliğinden mi ayrılacaksınız, yoksa AK Parti'den de istifanız söz konusu mu?)

Elbette sadece YİK’ten. Partiden neden istifa edeyim?"

Yorumlar