Trump: Çin ve AB çok şımardı

ABD Başkanı Donald Trump, "Çin, Avrupa Birliği ve diğer ülkeler çok şımarık hale geldi" ifadelerini kullandı.

Trump: Çin ve AB çok şımardı
Son Güncelleme: 18 Mayıs 2018 Cuma 15:33
18 Mayıs 2018 Cuma 10:11

ABD Başkanı Donald Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Beyaz Saray'da görüştü. Trump görüşmenin ardından basın açıklamasında bulundu.

“ÇİN VE AB ÇOK ŞIMARDI”

Washington'da ABD Hazine Bakanlığı'nda Amerikalı ve Çinli yetkililer arasında başlayan ikinci tur ticaret müzakereleri hakkında konuşan Trump, müzakerelerin başarıyla sonuçlanmasından "şüpheli" olduğunu belirterek, "Müzakereler başarılı olacak mı? Şüpheyle bakıyorum. Çünkü Çin çok şımarık bir hale geldi. Avrupa Birliği çok şımarık bir hale geldi. Diğer ülkeler de çok şımarık hale geldi, çünkü ABD'den ne isteseler her zaman yüzde 100 elde ettiler. Bunun daha fazla gerçekleşmesine izin veremeyiz." diye konuştu.

 Trump; AB, Güney Kore, Japonya ve diğer ülkelerin yıllardır ABD’den para çıkardıklarını söyledi.

 Trump, ABD’nin Çin tarafından yıllardır ‘kazıklandığını’ belirtti. Bundan dolayı Çin’i suçlamadığını belirten Trump, "Bunun için Çin'i suçlamıyorum. Bizim ülkemizin geçmişteki liderlerini suçluyorum." dedi. Trump, mart ayı başında, ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamıştı. Çin, bunun üzerine, ABD’den ithal edilen yaklaşık 3 milyar dolar tutarındaki 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 vergi getireceğini duyurmuştu.

Trump hükümeti, nisan ayı başında, Çin'den ithal edilen ve toplam değeri 50 milyar doları bulan yaklaşık bin 300 ürüne yüzde 25 ek gümrük tarifesi getireceğini bildirmişti.  Çin ise misilleme olarak, ABD'den ithal edilen 50 milyar dolar değerinde 106 ürüne yüzde 25 vergi getirileceğini belirtmişti.

Yorumlar