İmamoğlu: Deprem ve doğal afetler milli güvenlik meselesi

İBB Başkanı İmamoğlu, Marmara Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı’nda yaptığı açıklamada deprem ve doğal afetleri bir milli güvenlik meselesi olarak değerlendirdi. İmamoğlu, "Bu meseleyi partiler üstü ve siyaset üstü görerek, bu anlayışla yönetmek hepimiz için elzemdir." diye konuştu.

İmamoğlu: Deprem ve doğal afetler milli güvenlik meselesi
Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024 Çarşamba 17:07
8 Mayıs 2024 Çarşamba 17:03

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Marmara Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Deprem ve doğal afetlerin milli bir güvenlik sorunu olduğunu değerlendiren İmamoğlu, "Bu meseleyi partiler üstü ve siyaset üstü görerek, bu anlayışla yönetmek hepimiz için elzemdir." dedi.

Seçmenin 31 mart yerel seçimlerinde, merkezi ve yerel yönetimler arasında yeni bir denge oluşturduğunu kaydeden İmamoğlu, "Seçmen, siyaseti normalleştirmeyi, siyaseti, kutuplaştırmanın değil, bir araya gelmenin unsuru olarak tanımlamayı hepimize göstermiştir, net olarak hissettirmiştir ve hatta zorlamıştır. Bu konuda samimiyetin, işbirliği alanlarının genişletilmesinin bize çok büyük fırsatlar sunacağını biliyorum ve inanıyorum" diye konuştu.

İmamoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Bugün, yerelleşmenin, yerel yönetimleri güçlendirmenin öneminin, herkesin ortak görüşü olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda, buradaki çalışmalar çok kıymetlidir, çok değerlidir.

Belediyeler, vatandaşların devletle kurduğu iletişimin başlangıç noktasıdır. Seçmen iradesinin demokratik yollarla kamu iradesine doğrudan yansıdığı yerler, belediyelerdir. Dolayısıyla bir toplumda demokrasinin standardı ve kalitesinin göstergesinin en önemli noktası da yerel yönetimlerdir. Yerel yönetimlerde nabız varsa, demokrasi canlıdır. Bu nedenle vatandaşın devletine ve devletin adaletine duyduğu güvenin en temel taşlarından biri olan belediyelerin iyi yönetilmesi gerçekten çok ama çok önemlidir. Bu kapsamda, her birimiz asil bir sorumluluğa sahibiz.

BELEDİYELERİN GÜÇLENDİRİLMESİ DEMEK, VATANDAŞLARIN DA GÜÇLENDİRİLMESİ DEMEK

Toplumların demokrasi kültürü geliştikçe, belediye sayılarının arttığını, yetki alanlarının genişlediğini, finansal kaynaklarının çeşitlendiğini görüyoruz. Buna karşın, bir ülkenin demokrasi kalitesi düştükçe, belediye sayıları azalıyor, yetki alanları daralıyor, finansal olarak merkezi yönetime bağımlılığı artıyor. Belediyelerin güçlendirilmesi çok önemlidir. Belediyelerin güçlendirilmesi demek, vatandaşların da güçlendirilmesi demektir.

İktidarda hangi parti olursa olsun, vatandaşların en iyi hizmetleri en kolay ve en düşük maliyetle alabilmesinin yolunun açılması için, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi şarttır.

Belediyelerin aynı zamanda, liyakatli kadrolarla hizmet kalitesi de sürekli arttırılmalıdır.

BELEDİYELER, EKONOMİK KRİZİN YARATTIĞI ETKİLERLE BOĞUŞUYOR

Belediyeler, ekonomik krizin yarattığı etkilerle boğuşmaya devam etmektedir. Altyapılar için kullandığımız malzemelerin ve özellikle maliyet ve emtia fiyatlarının pek çoğu artarken, dolar kurunun etkisi de yüksek oranda hissedilmektedir. Ekonomik kısıtlar nedeniyle teknoloji yatırımı da çok zorlaşmıştır. Ne yazık ki, personel giderleri de belediyelerin bütçe gücünü aşmaya başlamıştır. Pek çok belediyemiz, kaynaklarının önemli bir kısmıyla, sadece personel giderlerini karşılayabilmektedir.

Deprem ve doğal afetler sorunu, bir milli güvenlik meselesidir. Bu meseleyi partilerüstü ve siyaset üstü görerek, bu anlayışla yönetmek hepimiz için elzemdir. Marmara bölgesinde yaşayan halkın güvenliği için afet riskinin azaltılması açısından uzun vadeli, sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesi, hepimizin, tüm kamu yöneticilerinin boynunun borcudur.

MARMARA'DA MÜSİLAJ TEHLİKESİ

Marmara Bölgesi'nde deprem riskinin yanı sıra pek çok risk ile de karşı karşıyayız. Küreselleşme ve iklim krizinin tetiklediği problemlerle mücadele etmek için, gerçek anlamda güçlü bir güç birliğine ihtiyacımız var. Bunu, en son yaşadığımız müsilaj probleminde çok net olarak yaşadık ve gördük. Kaldı ki, hemen pandeminin ardından yaşadığımız bu olay, aslında birçok konuya ne kadar hazırlıksız olduğumuzu da hissettirdi.

Kanal İstanbul projesinin de Marmara Belediyeler Birliği tarafından bilimsel olarak ele alınarak, sonucunun kamuoyuyla bağımsız, tarafsız ve özgün bir biçimde kamuoyuyla paylaşılması da önemli bir konudur. Bu ve bunun gibi konuları, bilimsel anlayışla, ulusal ve uluslararası kurumların katılımcılığıyla ele almalıyız.

Bu dönemin iki temel özelliği vardır. Birincisi, özellikle seçmenler son seçimlerde merkezi ve yerel yönetimler arasında yeni bir denge oluşturmuştur. Bu dengenin, vatandaşın hayrına bir işbirliğine dönüşmesini yürekten diliyorum ve umuyorum. İkincisi, seçmen, siyaseti normalleştirmeyi, siyaseti, kutuplaştırmanın değil, bir araya gelmenin unsuru olarak tanımlamayı hepimize göstermiştir, net olarak hissettirmiştir ve hatta zorlamıştır. Bu konuda samimiyetin, işbirliği alanlarının genişletilmesinin bize çok büyük fırsatlar sunacağını biliyorum ve inanıyorum. Tabii ki vatandaşlarımızın da bu süreçte bizi sınayacağını, bizi takip edeceğini düşünüyorum."

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar