AK Parti CHP HDP Bitlis Adayları kim? 2019 Bitlis Belediye başkan adayları kim oldu?

2019 Bitlis AK Parti CHP HDP İYİ PARTİ MHP SAADET Adayları kim oldu? Bitlis Belediye başkan adayları kim oldu? Sorusu yerel Seçim 2019 seçimlerinde yarışacak isimlerin belli olması ile birlikte merak konusu oldu. Bitlis Belediye başkan adayları kim oldu? Sorusunun cevabını sizler için derledik.

AK Parti CHP HDP Bitlis Adayları kim? 2019 Bitlis Belediye başkan adayları kim oldu?
Son Güncelleme: 22 Şubat 2019 Cuma 10:55
22 Şubat 2019 Cuma 10:55

Bitlis Belediye başkan adayları kim oldu? Sorusu yerel seçim 2019'da AK Parti, MHP, CHP, İyi Parti ve HDP'den yarışacak isimlerin belli olması sonrası merak konusu oldu. Bitlis Belediye başkan adayları kim oldu? Sorusunun yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz. Yerel seçimler 31 Mart 2019'da yapılacak. İşte Bitlis Belediye başkan adayları kim oldu? Sorusunun yanıtı...

2019 Yerel seçim Bitlis Belediye başkan adayları 

Bitlis Belediye başkanları henüz hiç bir parti tarafından açıklanmadı. Başkan adayları açıklanır açıklanmaz azonceoldu.com'dan öğrenebilirsiniz.

AK Parti'nin Bitlis Belediye Başkan Adayı kim oldu?  

AK Parti'nin Bitlis Belediye Başkan Adayı Nesrullah Tanğlay oldu. 

MHP'nin Bitlis Belediye Başkan Adayı kim oldu?  

MHP'nin Bitlis Belediye Başkan Adayı Mehmet YILMAZ olarak açıklandı.

CHP'nin Bitlis Belediye Başkan Adayı kim oldu?  

CHP'nin Bitlis Belediye Başkan Adayı Burhan Küsem oldu. 

İYİ Parti'nin Bitlis Belediye Başkan Adayı kim oldu?  

İyi Parti'nin Bitlis Belediye Başkan Adayı MİLLET İTTİFAKI nedeniyle aday gösterilmedi. 

Saadet Partisi'nin Bitlis Belediye Başkan Adayı kim oldu?  

Saadet Partisi'nin Bitlis Belediye Başkan Adayı Yaşar Buhan oldu. 

HDP'nin Bitlis Belediye Başkan Adayı kim oldu?  

HDP'nin Bitlis Merkez Belediye başkan adayı Zekiye İlbasan - Faruk İşler olarak belirlendi. 

Yerel Seçim nedir?

Yerel yönetimler kamu hizmetlerinin vatandaşa en yakın bir biçimde sağlanması ve idarede etkinlik ve verimliliğin sağlanmasında merkezi bir konuma sahiptirler. Yerel demokrasi bakımından yerel yönetimlerin seçimle gelmeleri büyük önem taşımaktadır. Anayasa’nın 67. Maddesinde yerel yönetimlerin karar organlarının seçimle iş başına geldikleri açıkça belirtilmiştir. Yerel seçim vatandaşların belirli süreler için köy, mahalle, belde, ilçe veya ilinin yerel hizmetlerini yerine getirmesi için yöneticilerini seçmesi demektir. Örnek olarak belediye başkanı seçimi ve muhtar seçimi yerel seçimlerdendir.

Yerel seçimler kaç yılda bir yapılır?

Ülkemizde yerel seçimler beş senede bir gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz en son 2014 yılında yerel seçime gitmiştir. Yani bir dahaki muhtar, belediye başkanı gibi yöneticilerin seçimleri 2019 yılında gerçekleştirilecektir. Bu seçimde de yine değerlerinde olduğu gibi okullara sandıklar kurulacak, oy kullanma hakkına sahip olan her birey için bir oy pusulası ve zarf hazırlanacaktır. Bireyler kendileri için hazırlanmış olan kabinlere girerek yeni yöneticilerini seçeceklerdir. Hatta şimdiden çok sayıda siyasi parti ve kişi 2019 yılında gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için çalışmalarına başlamıştır.

Yerel Seçimde kimleri seçeriz?

Yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanları, il belediye başkanları, ilçe belediye başkanları, belde belediye başkanları, mahalle ve köy muhtarları ile il genel meclisi ve belediye meclisi için üyeler seçilmektedir. Bu yazımızda yerel seçim hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yorumlar