Balıkesir Büyükşehir Belediye başkan adayları kim oldu?

Balıkesir Büyükşehir Belediye başkan adayları kim oldu? Sorusu yerel Seçim 2019 seçimlerinde yarışacak isimlerin belli olması ile birlikte merak konusu oldu. Balıkesir Büyükşehir Belediye başkan adayları kim oldu? Sorusunun cevabını sizler için derledik.

Balıkesir Büyükşehir Belediye başkan adayları kim oldu?
Son Güncelleme: 27 Kasım 2018 Salı 13:00
27 Kasım 2018 Salı 13:00

Balıkesir Büyükşehir Belediye başkan adayları kim oldu? Sorusu yerel seçim 2019'da AK Parti, MHP, CHP, İyi Parti ve HDP'den yarışacak isimlerin belli olması sonrası merak konusu oldu. Balıkesir Büyükşehir Belediye başkan adayları kim oldu? Sorusunun yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz. Yerel seçimler 31 Mart 2019'da yapılacak. İşte Balıkesir Büyükşehir Belediye başkan adayları kim oldu? Sorusunun yanıtı...

2019 Yerel seçim Balıkesir Büyükşehir Belediye başkan adayları 

Balıkesir Büyükşehir Belediye başkanları henüz hiç bir parti tarafından açıklanmadı. Başkan adayları açıklanır açıklanmaz azonceoldu.com'dan öğrenebilirsiniz.

AK Parti'nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim oldu

AK Parti'nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz oldu.

MHP'nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim oldu?

MHP'nin Balıkesir Büyükşehir Beldiye Başkan Adayı henüz açıklanmadı fakat Balıkesir Balya İlçesi Belediye Başkan Adayı Osman KILIÇ olarak açıklandı. 

CHP'nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim oldu?

CHP'nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Akın oldu. 

CHP'nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın kimdir?

1973 yılında Balıkesir'in Gönen ilçesinde doğdu.

İlk ve ortaokul eğitimlerimi Gönen'de tamamladıktan sonra İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. İngiltere'de Cambridge Eurocenter'da Dil ve Ekonomi eğitimleri aldı. Beykent Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde yüksek öğrenimime devam etmektedir.

Bahçeşehir Üniversitesi'nde siyaset eğitimi gördü. İspanya'da farklı tarihlerde Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Üretimi üzerine birçok eğitim ve seminerlere katıldı. Enerji alanında faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarında Genel Müdür, uluslararası alanda faaliyet gösteren holdinglerde CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını sona erdirecek, çevreye duyarlı ve daha ekonomik elektrik üretim projeleri üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

25, 26 ve 27'inci dönem CHP Balıkesir Milletvekili olarak seçildi. 26.Dönem'de Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu Üyeliği yaptı.

Akın İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca dillerini bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

İyi Parti

HDP

Saadet Partisi

Yerel Seçim nedir?

Yerel yönetimler kamu hizmetlerinin vatandaşa en yakın bir biçimde sağlanması ve idarede etkinlik ve verimliliğin sağlanmasında merkezi bir konuma sahiptirler. Yerel demokrasi bakımından yerel yönetimlerin seçimle gelmeleri büyük önem taşımaktadır. Anayasa’nın 67. Maddesinde yerel yönetimlerin karar organlarının seçimle iş başına geldikleri açıkça belirtilmiştir. Yerel seçim vatandaşların belirli süreler için köy, mahalle, belde, ilçe veya ilinin yerel hizmetlerini yerine getirmesi için yöneticilerini seçmesi demektir. Örnek olarak belediye başkanı seçimi ve muhtar seçimi yerel seçimlerdendir.

Yerel seçimler kaç yılda bir yapılır?

Ülkemizde yerel seçimler beş senede bir gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz en son 2014 yılında yerel seçime gitmiştir. Yani bir dahaki muhtar, belediye başkanı gibi yöneticilerin seçimleri 2019 yılında gerçekleştirilecektir. Bu seçimde de yine değerlerinde olduğu gibi okullara sandıklar kurulacak, oy kullanma hakkına sahip olan her birey için bir oy pusulası ve zarf hazırlanacaktır. Bireyler kendileri için hazırlanmış olan kabinlere girerek yeni yöneticilerini seçeceklerdir. Hatta şimdiden çok sayıda siyasi parti ve kişi 2019 yılında gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için çalışmalarına başlamıştır.

Yerel Seçimde kimleri seçeriz?

Yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanları, il belediye başkanları, ilçe belediye başkanları, belde belediye başkanları, mahalle ve köy muhtarları ile il genel meclisi ve belediye meclisi için üyeler seçilmektedir. Bu yazımızda yerel seçim hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yorumlar