Trump’tan Türkiye ile ilgili mektup

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı'ndan çıkarmak istediğini duyurdu. Trump buna gerekçe olarak Türkiye’nin ekonomisinin geliştiğini ifade etti.

Trump’tan Türkiye ile ilgili mektup
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:02
5 Mart 2019 Salı 08:03

Beyaz Saray tarafından ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre’ye yolladığı mektup yayımlandı.  Yayımlanan mektupta  1974 Ticaret Yasası'nın 502(2) (2) maddesi referans verilerek, "Türkiye'yi gelişmekte olan ülkelere sunulan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programından çıkarmak niyetimi size bildiriyorum." ifadesi kullanıldı.

 Trump mektupta şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye'nin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak artık GTS'den yararlanan gelişmekte olan ülkeler listesinde olmaması gerektiğini düşündüğüm için bu adımı atıyorum.

Fakirliğin azalması, kişi başına düşen yıllık milli hasıla ve ticaret yaptığı ülkelerle ithalatın artması ve Türkiye'deki sektörler, gelişmiş ticaretinin göstergesidir. Buna ilave olarak Türkiye, gelişmiş ekonomisi sayesinde ve yaptığı karşılıklı anlaşmalarla diğer gelişmiş ülkelerin seviyesine gelerek diğer ülkelerin GTS programlarından da geçmiştir.”

ABD’nin Türkiye ile adil ve mütekabiliyet esasına dayalı ticari ilişkilerini sürdüreceği mektupta vurgulandı.

Hindistan’da yararlanacak

Trump Kongre’ye ayrı bir mektup göndererek Hindistan’ın da söz konusu GTS programından  çıkarılması gerektiğini ifade etti. Hindistan, söz konusu programdan son yıllarda en fazla faydalanan ülkelerin başında geliyordu.

ABD resmi kaynaklarında yer alan bilgiye göre, 1974'te yürürlüğe giren GTS programı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 131 gelişmekte olan ülkeye toplam 3 bin 474 üründe ABD pazarına gümrüksüz giriş imkanı sağlamaktaydı.

Yorumlar