2019 yaş çay destekleme paraları ne zaman ödenecek?

Çay ile uğraşan çiftçiler müjdeli haberi bekliyor. Birçok çiftçi '2019 yaş çay destekleme paraları ne zaman ödenecek?' sorusunun yanıtını arıyor. Peki ya 2019 yaş çay destekleme paraları ne zaman ödenecek?

2019 yaş çay destekleme paraları ne zaman ödenecek?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:01
13 Şubat 2019 Çarşamba 16:07

2019 yaş çay destekleme paraları ne zaman ödenecek? soruları çiftçiler tarafından gündeme geldi. 2019 yaş çay destekleme paraları ne zaman ödeneceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 

2019 yılında yapılacak yaş çay destek ödemeleri ile diğer tarım destek ödemelerinin Mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftasında yapılacağı öngörülüyordu. 2019 yaş çay destekleme ödemeleri için beklenen açıklama yapıldı.

2019 yaş çay destekleme paraları ne zaman ödenecek?

2018 yılında Şubat ve Nisan ayları arasında kişinin TC. kimlik numarasının son harfi baz alınarak yapılan ödemeler Ziraat Bankası tarafından yapılmıştı. 2019 yılı için Ulusal Çay Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, yaş çay üreticisini destekleme adına hükümet tarafından yapılan destek ödemelerinin 6 Nisan Cuma gününden itibaren çay üreticilerinin hesaplarına aktarılacağı belirtildi. Ödemelerde çay üreticilerinin kimlik numaralarının son rakamının baz alınacağı ifade edilen açıklamada, ödemelerin bir hafta ile 10 gün içinde tamamlanmasının planlandığı kaydedildi. 

2018 yılı yaş çay destekleme primi bedelleri üreticilerin hesabına aktarıldı.
ÇAYKUR'un yaş çay üreticisine 192 milyon lira destekleme primi ödeyeceği bildirildi.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 2018 yılı yaş çay destekleme primi bedellerinin üreticilerin hesabına aktarıldığı belirtildi. 
Açıklamada, "2018 yılında destekleme primi almaya hak kazanan 178 bin 150 üreticimize ödenecek olan toplam 192 milyon lira bugün itibarıyla ilgili banka hesaplarına aktarılmıştır. Üreticilerimiz yarından itibaren primlerini alabilir." ifadesine yer verildi. 

Yaş Çay Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

Ödemeler, ruhsatlı üretici olup karardan önceki yaş çay ürünü destekleme ödemelerine ilişkin kararnameler doğrultusunda yaş çay ürünü destekleme ödemelerinden faydalanmak için başvuruda bulunan ve 2018 yılı üretim sezonunda da üreticiliği devam eden ruhsatlı üreticilerle ilk defa bu yıl yaş çay yaprağı üreterek satışını gerçekleştiren ruhsatlı üreticilere yapılacak.

Ruhsatlı üretici olup yaş çay ürünü destekleme ödemelerinden faydalanmak için kamu ve/veya özel sektör işletmelerine başvuruda bulunan ve 2018 üretim sezonunda da üreticiliği devam eden ruhsatlı üreticilerin belgeleri, 2018 fark ödemesi desteği için de geçerli olacak.

Kamu ve özel sektör işletmeleri tarafından, bu üreticilere 2018 üretim sezonunda sattıkları yaş çay miktarı üzerinden, üretici başvurusu olmaksızın 2017 fark ödemesi desteği düzenlenecek. Kamu veya özel sektör işletmelerine 2018 üretim sezonunda sattıkları yaş çay nedeniyle bu fark ödemesi desteğinden ilk defa yararlanmak isteyenler ve bu yıl farklı özel sektör işletmelerine yaş çay satan ruhsatlı üreticiler başvuracak. Başvuru dilekçesi ve çiftçi belgesinin yaş çay satılan tüm kamu ve özel sektör işletmelerine verilmesi zorunlu olacak.

Yorumlar

Hasan Cengiz En beğenilen yorum
2109 çay destekleme ne zaman ödenecek