Okullarda profesyonel yönetici sistemi nedir, kimlerden seçilecek?

Okullarda yönetim sistemi değişiyor. Okulları artık öğretmenler değil profesyonel yöneticiler yönetecek. Peki ya okullarda uygulamaya konulacak olan profesyonel yönetici sistemi nedir, kimlerden seçilecek?

Okullarda profesyonel yönetici sistemi nedir, kimlerden seçilecek?
Son Güncelleme: 9 Ağustos 2018 Perşembe 08:39
9 Ağustos 2018 Perşembe 08:32

MEB’in 3 ay içinde uygulamaya koyacağı çalışmalardan biri de okullarda profesyonel yönetici sistemi. Okulları bundan sonra öğretmenler değil işinin ehli profesyonel yöneticiler idare edecek. Peki ya okullarda geçerli olan yeni eğitim sistemine göre profesyonel yönetici sistemi nedir, kimlerden seçilecek? Konuyla ilgili detaylar haberimizde.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz gün içinde hedeflediği çalışmalar arasında; “Eğitim Yöneticiliğinde Profesyonel Sisteme Geçilecek” hedefi, merak edilmeye başladı.

Okullarda profesyonel yönetici sistemi nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni dönemin ilk projeleri arasına ‘kalite’ ve ‘yönetim’ içeren çalışmaları koydu. Özel okullardaki profesyonel okul yöneticiliği, eğitimde kalite aralığının kapanması gibi hedefler bu çalışmalardan bazıları. Türkiye’yi eğitimde dünya normları ile buluşturacak projelerin bazıları önümüzdeki 3 ay içinde hayata geçirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ilk etapta okullar arasındaki eğitim uçurumunu dengelemek için ‘Eğitimde Kalite Endeksi’ olarak adlandırılan sistemi kuracak. Bu sistemle eğitimin kademeleri, okullar arasındaki eğitim farkları, insan kaynağının verimli kullanımı, öğretmen yeterliliği, okul ihtiyaçları, teknolojik altyapı kurulumu, eğitim materyalleri ve okulun çeşidine göre eksiklerin giderilmesi gibi politikalar belirlenecek. Bu durum aynı zamanda eğitim sistemindeki sınavların önemini kaybettirerek öğrencilerin kaliteli okullara girme yarışını da bitirmiş olacak.  Bakanlığın hazırladığı projelerden birisi de ‘MEB yönetici atama sistemi’ olacak. Artık okullarda müdür ve müdür yardımcılığı gibi idari görevlere sadece öğretmenler arasından değil kamu yönetimi, iktisat, işletme gibi bölüm mezunlarından da atanma yapılmasının önü açılacak.

Ayrıca bu değişim sayesinde binlerce öğretmen eğitime tekrar kazandırılarak öğretmen açığı önemli oranda kapatılacak. Dezavantajlı bölgelere formül Milli Eğitim Bakanlığı, elindeki öğretmenleri en verimli şekilde kullanmak için de çalışma başlattı. ‘Büyük Veri’ adını verdiği sistemle öğretmenlerin çalışma planları, insan kaynağı yeniden yapılandırılacak. Bu sayede öğretmenleri dezavantajlı bölgelerde veya okullarda çalıştırmak için formül aranacak. Bakanlığın bununla ilgili olarak yakın zamanda mevzuat yayınlaması bekleniyor.  

Okullarda profesyonel yöneticiler kimlerden seçilecek?

Okullarda geçilecek olan profesyonel yöneticiler işletme veya iktisat mezunlarından seçilecek. Belirtilen kadrolara yönetici olmak isteyenler Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği eğitim merkezlerinde eğitim alacak ve eğitimler sonunda bu kişilere sınav yapılacak. Sınavda başarılı olan adaylara profesyonel okul yöneticiliği belgesi verilecek. Bu kadroda yönetici olmak isteyen öğretmenler de eğitime dahil edilebilecek. Ancak öğretmen yönetici olduğu takdirde öğretmenlik kadrosundan çıkarılacak.

Profesyonel eğitim yöneticisi ne yapar?

Öğrencileri mağdur etmez ve değişiklikleri zamanında planlar. Kendi yol haritası olur ve kendisine emanet edilen bilgileri korur. Yanlış yapmaz, yaparsa telafi etmek için çaba sarf eder, gerekirse bedel öder. Görev yaptığı dönemin hassasiyetlerini, görevden ayrıldıktan sonra da gözetir ve korur.

Yorumlar