Mustafa Sönmez kimdir, neden gözaltına alındı?

Mustafa Sönmez kimdir, neden gözaltına alındı? İktisatçı yazar Mustafa Sönmez resmi sosyal medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hareket ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Mustafa Sönmez kimdir, neden gözaltına alındı?

Mustafa Sönmez kimdir, neden gözaltına alındı?
Son Güncelleme: 15 Nisan 2019 Pazartesi 14:33
15 Nisan 2019 Pazartesi 14:10

Mustafa Sönmez kimdir, neden gözaltına alındı? İktisatçı yazar Mustafa Sönmez resmi sosyal medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hareket ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Mustafa Sönmez kimdir, neden gözaltına alındı? detaylar haberimizde.

Mustafa Sönmez kimdir?

ODTÜ  İdari İlimler Fakültesi 1978 mezunudur. Politik, düşünsel eylemliliği 1980 öncesi ODTÜ’de ve kısa adı TİB olan Tüm İktisatçılar Birliği’ndeki faaliyetleriyle başladı, DİSK Petkim-İş, Yeraltı Maden İş, Demokrat gazetelerinde sürdü.

1980 sonrasında araştırmacı –uzman olarak çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra 1983 yılında Nokta dergisinde ekonomi editörü olarak medya sektöründe yer aldı. Uzun bir süre bağımsız çalıştı, kitaplar üretti.

2009-Mart 2013 döneminde Cumhuriyet, Nisan 2013-Şubat 2014’te Yurt , 12 mayıs-1 Eylül 2014 arasında  Sözcü gazetesinde; Nisan 2015-Eylül 2015 döneminde  BirGüngazetesinde   köşe yazarlığı yaptı.  Mayıs 2013-2016 arası  Hürriyet Daily News‘de de haftada 1 gün ekonomi yorumları yazdı. Merkezi Washington’da olan  Al-Monitor haber sitesine haftalık yazı katkısı ise Ekim 2016’da başladı. Artı TV’de her hafta Salı günleri saat 18’de yayımlanan Ekonomi Politik programı ise Ekim 2017’de başladı.

Çeşitli TV kanallarında ve radyolarda yorumculuk faaliyetinin yanında araştırma üretimini ve kitap yayınlarını sürdürmektedir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası danışmanıdır ve Oda için sanayi araştırmaları yapmaktadır.

Gazeteci-yazarlık uğraşına paralel olarak ilki 1977 yılında yayınlanmak üzere Türkiye ekonomisi üstüne 30 dolayında kitap yayımladı.

Mustafa Sönmez neden gözaltına alındı?

Serbest bırakılan Mustafa Sönmez, gözaltı sürecini ve suçlamaları Kartal Adliyesi önünde şöyle anlattı:

"Çarşı’daki bir enstantane o, orada 'çarşı başladı' şeklinde bir Tweet attım. Maç atmosferini paylaşmak üzere atılmıştı. Beşiktaş Bahçeşehir maçının tansiyonu yüksekti, ben de Beşiktaş fanatiği olduğum için gördüğümde paylaştım"

Sönmez, kendisine yöneltilen suçlamaların "Cumhurbaşkanı'na hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik" olduğunu söyledi. 

Yorumlar