Mevlüt Kaya kimdir? 4 iş insanı Çin'de neden gözaltına alındı?

Mevlüt Kaya kimdir? 4 iş insanı Çin'de neden gözaltına alındı? | 150 Türk mermer firmasının katıldığı Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’ndaTürk mermerciler 4 iş insanı gözaltına alındı. Peki Mevlüt Kaya kimdir, neden gözaltına alındı?

Mevlüt Kaya kimdir? 4 iş insanı Çin'de neden gözaltına alındı?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:02
10 Mart 2019 Pazar 16:06

Mevlüt Kaya kimdir? 4 iş insanı Çin'de neden gözaltına alındı? | 150 Türk mermer firmasının katıldığı Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’ndaTürk mermerciler 4 iş insanı gözaltına alındı. Peki Mevlüt Kaya kimdir, neden gözaltına alındı? detayları haberimizde.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın son gününde 4 Türk ihracatçısının gözaltına alınmasının, sektörün Çin pazarındaki ilişkilere zarar vermeyeceklerine düşündüğünü ifade etti. Çin'de "geçmiş dönemde şirketlerinin vergi ihlalinde payları olduğu" gerekçesiyle gözaltında bulunanların dışında, Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na katılan 150 Türk ihracatsının Türkiye'ye döndüklerini de bildirildi.

Mevlüt Kaya kimdir?

Mevlüt Kaya, lise eğitimini tamamladıktan sonra lisans eğitimi için Danimarka’ya gitti. Fakat buradaki eğitimini yarıda bıraktı ve ticarete atıldı.

35 sene önce İZ-KO Marble A.Ş.’yi kuran Kaya, mermer mobilyaları üretimi gerçekleştiriyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin 1991 senesinde Kurucu Yönetim Kurulunda yer alan Mevlüt Kaya, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Üyeliği, İZFAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

İyi seviyede Danca, orta seviyede İngilizce bilen Kaya evli ve bir çocuk babasıdır.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, aynı zamanda madencilik sektörünün Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi’ndeki yeni temsilcisi oldu.

Yorumlar