Ekümenik ne demek? Ekümenik ne anlama gelir? ekümenik patriği kimdir?

Ekümenik ne demek? Ekümenik ne anlama gelir? soruları gündeme geldi. Binali Yıldırım'ın attığı Tweet'te Ekümenik ifadesini kullanması herkes tarafından konuşuluyor. İşte Ekümenik ile ilgili bilgiler.

Ekümenik ne demek? Ekümenik ne anlama gelir? ekümenik patriği kimdir?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:04
13 Haziran 2019 Perşembe 10:22

Ekümenik nedir? Ekümenik ne anlama gelir? soruları Binali Yıldırım'ın tweetleri ile gündeme geldi. Azonceoldu ekibi olarak ekümenik kelimesini sizler için derledik. 

Ekümenik nedir?

Ekümeniklik, günümüzde genellikle, daha büyük bir dinî birliği ya da dinlerarası iş birliğini sağlama amacını güden girişimleri ifade eder.

En geniş anlamıyla, dinî birlik veya dinî iş birliğinden maksat, üç İbrahimî din olarak İslam, Hristiyanlık ve Yahudilik dinlerinin ortak manevî değerlerine vurguda bulunan dünya kapsamında bir dini birliktir. Daha çok bilinen dar anlamıyla ekümeniklik, bu üç dinin herhangi birinin mezhepleri arasında iş birliği anlamına gelir.

Kavram, Grekçe οἰκουμένη (oikoumene) kelimesinden gelir, anlamı "yerleşilmiş dünya" yahut "meskun dünya"dır ve bununla Roma İmparatorluğu kastedilirdi. Günümüzde bu kavramla, birbirinden tarihsel, doktrinel ve uygulama açısından ayrılan Hristiyan mezhepleri ve Hristiyan kiliseleri kastedilir. Bu anlamıyla ele alındığında ekümeniklik Hristiyan birliğini sağlama gayesini ifade eder ve bu anlam şu idealle ifade edilir: Sadece tek çeşit Hristiyan Kilisesi kurumu olmalıdır.

Yorumlar