Babil dizisi yayından kalktı mı? Babil dizisi FETÖ soruşturması!

Babil dizisi yayından kalktı mı? Babil dizisi FETÖ soruşturması! Soruları merak edilen konular arasında yerini aldı. İlk bölümü ile iddialı bir giriş yapan Babil dizisi yayından kalktı mı? Babil dizisi FETÖ soruşturması! sorularının yanıtı haberimizde…

Babil dizisi yayından kalktı mı? Babil dizisi FETÖ soruşturması!
Son Güncelleme: 21 Ocak 2020 Salı 11:14
21 Ocak 2020 Salı 10:32

Babil dizisi yayından kalktı mı? Babil dizisi FETÖ soruşturması! Star TV ekranlarında yer alan Babil dizisi iddialı bir giriş yaptı. Babil dizisi Star TV’de yen alan bilgiye göre, İdealist bir ekonomi profesörü olan İrfan’ın (Halit Ergenç) hayatı, haksız yere işten atılması ve 7 yaşındaki oğlu Deniz’in (Beren Kasımoğulları) hastalanmasıyla alt üst olur. Babil dizisi yayından kalktı mı? Babil dizisi FETÖ soruşturması! Detayları haberimizde…

Babil dizisi yayından kalktı mı? Babil dizisi FETÖ soruşturması!

Başrollerinde Halit Ergenç, Ozan Güven, Aslı Enver, Birce Akalay, Nur Fettahoğlu ve Mesut Akusta'nın yer aldığı Star TV'nin yeni dizisi Babil, birinci bölümüyle milyonları ekrana kilitledi. Star TV’de yer alan bilgileri göre Babil dizisinin konusu şöyle; idealist bir ekonomi profesörü olan İrfan’ın (Halit Ergenç) hayatı, haksız yere işten atılması ve 7 yaşındaki oğlu Deniz’in (Beren Kasımoğulları) hastalanmasıyla alt üst olur.

Kapılar birer birer yüzüne kapanırken, karısı Eda’nın (Nur Fettahoğlu) çocukluk arkadaşları Egemen’den (Ozan Güven) yardım istemesiyle İrfan kendisini hayal bile edemeyeceği karanlık bir maceranın içinde bulur. Evlenmek üzereyken ayrıldığı Büyük aşkı İlay’ın (Birce Akalay) tehlikeli iş adamı Süleyman’ın (Mesut Akusta) sevgilisi olarak, ortaya çıkmasıyla birlikte, İrfan bu macerada aşması gereken birçok sınavla karşı karşıya kalacaktır. Bu macera da karşısına çıkan idealist genç kız Ayşe (Aslı Enver) onun kurtarıcısı olabilecek mi?

Cuma günleri yayınlanan dizi Ay Yapım imzalı diziye Fetullahçı Terör Örgütü propagandası yapıldığı için soruşturma açıldığı iddia edildi.

Kanaldan ve yapım şirketinden herhangi bir açıklama gelmedi. Dizinin olağan gününde ve saatinde yayınlanması bekleniyor. Babil dizisinin Instagram adresine @babildizi adresinden ulaşabilirsiniz.

Babil ne demek? Babil'in anlamı ne?

Star TV'de 'Babil' dizisinin ilk bölümü yayınlandı. Projede Halit Ergenç, Aslı Enver, Ozan Güven ve Nur Fettahoğlu yer alıyor. Babil'in anlamını bilmeyenler ise "Babil ne demek? Babil'in anlamı ne?" sorusuna cevap arıyor.

Babil, Mezopotamya'da adını aldığı Babil kenti etrafında MÖ 1894 yılında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan bir imparatorluktur. Babil'in merkezi bugünkü Irak'ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Babil halkının büyük bir kısmını tarih boyunca çeşitli Sami asıllı halklar oluşturmuştur. Bölgede konuşulmuş en yaygın dil Akadca olmuş olmasına rağmen Sümerce dinsel dil olarak kullanılmıştır. Aramice ise ilerleyen yıllarda bölgenin lingua francası konumuna gelmiştir.

Başlangıçta Akad İmparatorluğu'nda yer alan önemsiz ve güçsüz bir şehir iken, şehrin Amori hükümdarı Hammurabi tarafından kısa süre içinde büyüyen ve gelişen şehir kısa ömürlü de olsa bölgedeki en güçlü imparatorluklardan biri haline gelmiştir. Bu dönemden sonra tüm Güney Mezopotamya'ya Babil denilmeye başlanmış, devletin kutsal şehri Nippur olmuştur. Hammurabi'nin oğlu altında güçten düşen devlet uzun süre boyunca Asur, Kassit ve Elam egemenliği altında kalmıştır. Şehir Asurlular tarafından yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. MÖ 609-539 yılları arasında hüküm sürmüş Yeni Babil İmparatorluğu bağımsızlığını Asurlulardan Keldani Nebupolassar önderliğinde kazanmıştır. Bu devletinde çökmesi ile Babil şehri Ahameniş, Seleukos, Part, Roma ve Sasani egemenliği altında kalmıştır.

 

 

Yorumlar