18 Eylül 2020 Cuma hangi illerde evde bakım maaşı yattı?

18 Eylül 2030 Perşembe hangi illerde evde bakım maaşı yattı? Evde bakım maaşı alan kişiler bakım maaşının yatıp yatmadığını merak ediyor. Peki, 18 Eylül 2020 Cuma hangi illerde evde bakım maaşı yattı? İşte detaylar…

18 Eylül 2020 Cuma hangi illerde evde bakım maaşı yattı?
Son Güncelleme: 17 Eylül 2020 Perşembe 16:20
17 Eylül 2020 Perşembe 16:16

18 Eylül 2020 Cuma hangi illerde evde bakım maaşı yattı? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım maaşı, bakıma muhtaç kişilerin yakınlarına ya da onlara bakan kişilere veriliyor. Evde bakım maaşının yatıp yatmadığı merak ediliyor. Birçok kişi aldığı bu para ile yakınlarına bakıyor. Peki, 18 Eylül 2020 Cuma hangi illerde evde bakım maaşı yattı? Sizin için araştırdık…

18 Eylül 2020 Cuma hangi illerde evde bakım maaşı yattı?

1-Aksaray 2- Tokat 3- Afyonkarahisar 4-Kırıkkale 5-Ordu  6-Kırklareli 7- Diyarbakır 8-Edirne  9-Zonguldak 10- Mersin 11- Konya 12- Şanlıurfa 13- Tekirdağ 14- Aydın 15- Manisa 16- Uşak 17- İstanbul 18- Denizli 19- Bilecik 20- Adıyaman 21- Samsun 22- Antalya 23- Hatay 24- Kayseri 25- Bursa  26- İzmir   27- Giresun 28- Adana 29- Balıkesir 30- Bolu  31- Sakarya 32- Osmaniye  33- Çanakkale 34- Karabük

Evde bakım aylığı nedir?

Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilen hasta bakım parası ne kadar? Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

 E-Devlet üzerinden evde bakım parası sorgulama işlemi için tıklayın

Evde bakım maaşı hangi şartlarda yatırılır?

Ağır engelli olduğu belirtilen sağlık kurulu raporu- Bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması- Gelir kriterlerine uygun olması

1 ) Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

2 ) Madde 2 deki bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma muhtaç engelli tanımını irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.

3) Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir.

Evde bakım maaşı sorgulama

İster sms isterseniz e Devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

Yorumlar

Ülger En beğenilen yorum
Yozgat bakìm aylįĝı yattįmı