13 Mart 2020 Cuma evde bakım maaşı hangi illerde yattı?

13 Mart 2020 Cuma evde bakım maaşı hangi illerde yattı? sorusu evde bakım maaşı alanlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, 13 Mart 2020 evde bakım maaşı hangi illerde yattı? Detaylar haberimizde…

13 Mart 2020 Cuma evde bakım maaşı hangi illerde yattı?
Son Güncelleme: 13 Mart 2020 Cuma 09:55
13 Mart 2020 Cuma 09:39

13 Mart 2020 Cuma evde bakım maaşı hangi illerde yattı? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım maaşı, bakıma muhtaç kişilerin yakınlarına ya da onlara bakan kişilere veriliyor. Evde bakım maaşının yatıp yatmadığı merak ediliyor. Peki, 13 Mart 2020 Cuma 2020 evde bakım maaşı hangi illerde yattı? Sizin için hazırladık…

13 Mart 2020 Cuma evde bakım maaşı hangi illerde yattı?

1- Kırşehir  2- Tokat    3- Kırklareli

4- Aksaray 5- Samsun 6- Hatay

7- Sakarya 8- Diyarbakır 9- Osmaniye

10- Antalya 11- Afyonkarahisar 12- Kırıkkale

13- Isparta 14- Kars 15- Erzurum

16- İzmir    17- Zonguldak    18- Ankara

19- Balıkesir 20- İstanbul 21- Mersin

22- Ordu    23- Uşak    24- Konya

Evde bakım aylığı nedir?

Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilen hasta bakım parası ne kadar? Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

 E-Devlet üzerinden evde bakım parası sorgulama işlemi için tıklayın

Evde bakım maaşı hangi şartlarda yatırılır?

Ağır engelli olduğu belirtilen sağlık kurulu raporu- Bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması- Gelir kriterlerine uygun olması

1 ) Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

2 ) Madde 2 deki bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma muhtaç engelli tanımını irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.

3) Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir.

Evde bakım maaşı sorgulama

İster sms isterseniz e Devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

 

Yorumlar