Sağlık Bakanlığı’ndan ‘aşı’ uyarısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uluslararası bir salğın olduğunu belirterek, ailelerin çocuklarını aşılatması konusunda uyardı. Bakan Koca, “Gelen göçmenleri de aşılıyoruz ama maalesef Türkiye yine de etkilenebiliyor. Ailelere tavsiyem, çocuklarınızı mutlaka aşılatın" dedi

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘aşı’ uyarısı
Son Güncelleme: 5 Mart 2019 Salı 17:14
5 Mart 2019 Salı 10:14

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aileleri aşı konusunda uyardı. Artan aşı reddini değerlendiren Koca, “Kızamıkla ilgili sorun bölgesel ve Avrupa’da son dönem giderek artıyor. Türkiye’nin de etkilendiği bir durum. Aşı reddi kavramı üzerinde fazla durularak yer yer aşının yaptırılamayacağı algısını da vermiş oluyoruz. Bu yaklaşım doğru değil. Türkiye’de görülen vaka sayısı içinde aşı reddi olanların oranı çok düşük. 2018’de Avrupa’da DSÖ’nün de açıkladığı 82 bin 560 kızamık vakası görüldü. Bizde bu kadar artış söz konusu olmadı.” ifadelerini  kullandı.

 Göç ve benzeri birçok faktör olduğunu belirten Bakan Koca, “Kuzey Amerika’da, Asya’da artış büyük, hatta Japonya’da geçen yıl sıfırken bu yıl 172 vaka görüldü. Biz koruyucu halk sağlığı boyutu ile bebekleri iyi aşıladığımız için bu oranda bir artış söz konusu değil. Dünyada devlet gücü ile bu kadar yaygın aşılama yapan (13 hastalığa karşı) tek ülkeyiz. Bunun dışında özellikle bölgemizde Yunanistan’da, Gürcistan’da, Ukrayna’da salgınlar var. Bu salgın bize de ulaşmasın diye Gürcistan ile protokol imzaladık. Komşumuza 100 bin doz kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı veriyoruz” açıklamasını yaptı.

“Toplu halde aşı yapılması çocukları korkutuyor”

Ailelerin bebeklik döneminde aşı konusunda hassas olduğunu belirten Bakan Koca, ızamık, kızamıkçık, kabakulak yaptırmada sorun yok. Yüzde 96’larda. Sorun daha çok ilkokul çağında ikinci aşıyı yaptırmama noktasında. ‘O aşı nasıl olsa yapıldı, koruyuculuğu var’ diye düşünüldüğünden sorun yaşanıyor. Bir de okullarda toplu halde aşı yapılması çocukları korkutuyor. Bu nedenle daha hassas davranarak, çocukları tek tek revirlere alarak aşılama yapacağız. Milli Eğitim Bakanlığı ile de bu konuda çalışma yapacağız. Ailelerimize tavsiyem ‘Çocuklarınızı aşılatın’. Bu onları korumak için tek yol” sözler ile uyarıda bulundu.

 

 

Yorumlar