27 Aralık 2020 reyting sonuçları! 27 Aralık 2020 reyting birincisi kim oldu?

27 Aralık 2020 reyting sonuçları! 27 Aralık 2020 reyting birincisi kim oldu? Sorusu araştırılamaya başlandı. 27 Aralık 2020 reyting sonuçları! 27 Aralık 2020 reyting birincisi kim oldu?

27 Aralık 2020 reyting sonuçları! 27 Aralık 2020 reyting birincisi kim oldu?
Son Güncelleme: 28 Aralık 2020 Pazartesi 13:11
28 Aralık 2020 Pazartesi 10:18

27 Aralık 2020 reyting sonuçları! 27 Aralık 2020 reyting birincisi kim oldu? Televizyon ekranlarında 27 Aralık Reyting birincisi belli oldu. Reyting sonuçlarına göre hangi diziler yükseldi, hangileri düştü. 27 Aralık 2020 Cuma reyting sonuçları! 27 Aralık 2020 reyting birincisi kim oldu? Detaylar haberimizde… 

27 Aralık 2020 reyting sonuçları! 27Aralık 2020 reyting birincisi kim oldu?

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 GULBIN TOSUN ILE FOX ANA HABER HAFTA SONU FOX

2 MASTERCHEF TURKIYE TV8

3 SHOW ANA HABER SHOW TV

4 A.RIZA SHOW TV

5 HAVA DURUMU KANAL D

6 HABER ONU SHOW TV

7 KEFARET FOX

8 KANAL D ANA HABER KANAL D

9 A.RIZA (OZET) SHOW TV

10 KEFARET (OZET) FOX

AB İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8

2 GULBIN TOSUN ILE FOX ANA HABER HAFTA SONU FOX

3 KEFARET FOX

4 KOD ADI ANGEL (Y.S) KANAL D

5 A.RIZA SHOW TV

6 MENAJERIMI ARA STAR TV

7 HAVA DURUMU KANAL D

8 SHOW ANA HABER SHOW TV

9 MASTERCHEF TURKIYE OZET TV8

10 KEFARET (OZET) FOX

Reytingler nasıl ölçülüyor?

Radyo, Televizyon Üst Kurulunda (RTÜK) oluşturulan İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçüm Merkezi'nde, reyting ölçümlerinin ve denetimlerinin nasıl yapıldığı ziyaretçilere uygulamalı olarak gösteriliyor.

Radyo Televizyon Üst Kurulunun yeni hizmete giren merkezinde, biri tüplü diğeri led sistemle çalışan 2 farklı televizyona kurulan peoplemeter (reyting ölçüm cihazı) bulunuyor.

Ayrıca bir evdeki tablet, telefon, masa üstü bilgisayar gibi tüm ekranlara ait izleme ve dinlemeleri ölçmeyi sağlayan yeni nesil bir cihaz (focalmeter) da merkezde yer alıyor. Peoplemeter cihazı ile ailelerdeki tüm izleme ölçümleri yapılıyor.

Merkezdeki peoplemeterda yer alan test datası aracılığıyla yaklaşık 15 dakika içinde reyting verilerinin doğruluğu test edilebiliyor.

Başta iletişim alanında çalışmalar yapan akademisyenler ve öğrenciler olmak üzere, yabancı ve yerli heyetlere hizmet verecek merkezde, reyting ölçümlerinin nasıl yapılıp, nasıl denetlendiği uygulamalı olarak anlatılıyor.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, 6112 sayılı Radyo Ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun'a ilişkin yönetmelikle Üst Kurula, izlenme ve dinlenme oranı ölçümlerinin denetimi görevinin verildiğini belirtti.

Var olan reyting sisteminin çok iyi işlediğini, taraflarca benimsenmiş ve kabul görmüş bir sistem olarak devam ettiğini aktaran Şahin, RTÜK olarak sistemin sorunsuz şekilde işlemesi için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı.

Şahin, "Bu merkez, bu reytinglerin ölçümlerinin ve değerlendirmelerinin nasıl yapıldığı neticesinde de taraflarca nasıl paylaşıldığını gösteren bir simülasyon gibi. Halkımız da taraflar da reyting sistemiyle yakından ilgili. Arzu ederlerse kapımız onlara sonuna kadar açık. Bir vatandaşımız 'reytingler nasıl ölçülüyor, taraflara nasıl ulaştırılıyor' merak ederlerse RTÜK'te, bu merkezde bu bilgileri verebilecek durumdayız." diye konuştu.

RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkan Yardımcısı Deniz Güler, reyting denetiminin daha etkin gerçekleştirilmesi, peoplemeter teknolojisiyle iletilen verilerin anlık takip edilmesi ve yapılan işin daha net anlatılabilmesi için İzlenme ve Dinlenme Oranları Bilgi Merkezi'nin oluşturulduğunu bildirdi.

Merkezde, ölçüm sistemine ilişkin hanelerin oluşturulmasından verilerin raporlanarak abonelere gönderilmesine kadar ki tüm sürecin detaylı anlatıldığına işaret eden Güler, "Buraya gelenler reyting ölçümlerinin tüm aşamalarının nasıl gerçekleştiğini, denetimin süreç olarak nasıl ilerlediğini ve nihayetinde sağlam bir sistemin oluşturulduğunu anlık görebilecekler." diye konuştu.

Yorumlar