Kılıçdaroğlu: Suriye ve İran ile ticari ilişkilerimizi geliştirmeliyiz

Kilis'te sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve kanaat önderleriyle bir araya gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu: Suriye ve İran ile ticari ilişkilerimizi geliştirmeliyiz
Son Güncelleme: 17 Kasım 2022 Perşembe 14:28
17 Kasım 2022 Perşembe 14:25

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Burada oyumuzun düşük olduğunu biliyorum. Bir milletvekili çıkaramıyoruz biliyorum ama bunun kabahati bizde. Gelmedik, sofranıza oturmadık, derdinizi dinlemedik.

Şimdi adım adım Türkiye'yi geziyorum. Son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti CHP'dir.

Kilis bir serhat şehridir. Kilis aynı zamanda bir kadim kenttir. Son bulgulara göre 5 bin yıllık bir tarihi var Kilis'in. Acaba kaçımız Kilis'in tarihini biliyoruz? Üzülerek ifade edeyim. Bazen yaşadığımız kentlerin tarihini bilmiyoruz. Siyaset kurumu o kadar yabancılaştırdık ki bizi, o kadar ciddi bir kavga ortamına sürükledi ki oturup sağlıklı düşünme şansı zaman zaman elde edemiyoruz.

Türkiye'nin kısır tartışmalardan çıkması lazım. Dünyanın sorunu var. Biz bu sorunları nasıl çözeceğiz bunun mücadelesini vermesi gerekir.

Sınır ticaretinin, meşru bir ticaretin Kilis'e de Türkiye'de de çok şey katacağının farkında olan birisiyim. Biz sınır ticaretini aşmalıyız, büyütmeliyiz. İnsanlar geçimini sağlamak için kaçakçılık yapmasınlar. İş meşru zeminde olsun, bizde kazanalım Suriye de İran da kazansın. Önemli merkezler oluşturmalıyız. Bir kısmı Suriye'de bir kısmı Türkiye'de olmalı. Özel serbest belgeler inşa etmek mümkündür. Bugünkü koşullarda yapamayız çünkü herkesle kavgalıyız. Barış, huzur, beraber olmak varken kavganın kime ne faydası oluyor?

Resmi verilere göre Kilis nüfusunun yüzde 38'i Suriyeli. Bakıyorsunuz çok fazla yabancı var. Çarşıda şikayet ediyor esnaf. Hiçbir Türk esnaf kalmadı diyor. Çiftçi yine mağdur, ciddi sorunu var.

Gençler işsiz bu tam bir felakettir. Tarımda alınan verim son 19 yılda düştü.

Eğitim bir aileye, bir kişiye, sınıfa, topluma sınıf atlatan en önemli faktördür. Eğitimde felaket pozisyonda. Kilis'ten Milli Eğitim Bakanı'na çok açık ve net çağrı yapıyorum. Gittiğim yerlerde, 'Sınıflar 40'ar 50'şer kişilik. Okul yetmiyor' dediler. Ben açık çağrı yapıyorum. 11 büyükşehir belediye başkanımız var MEB izin versin Kilis'in arzu edilen yerine birer okul yapıp teslim edeceğiz.

İntihar vakaları çok arttı. Bir kişi yakaladı çarşıda, oğlunun uyuşturucu kullandığını, kendisinin hayati tehlikede olduğunu, yatarken odasını kilitlediğini anlattı. Bu çok acı bir toplam. Bu tabloyu değiştirmezsek Türkiye'yi felakete sürükleriz. Uyuşturucu çetelerinin, baronlarının cirit attığı ülkeye döndü adeta Türkiye. Benim bu millete sözüm var. Millet İttifakı iktidar olursa o baronların hiç birisini bu topraklarda yaşatmayacağım.

Sorunlarımız var aşılır. Muhtar arkadaşlarım burada. Bu topraklarda yapılan ilk seçim muhtarlık seçimidir. Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır diye tanımlanırım. Muhtarlık Kanunu olması lazım. Bir kanun taslağı hazırladık. Muhtarların bir bütçesinin olması lazım.

Çiftçilerin her toplumda önemli bir rolü vardır. Karnımızı doyuran onlar. Çiftçinin desteklenmesi lazım. Tarım Kanunu var 2006 yılında çıktı. Çiftçi kardeşlerime biraz sitem ettim. Sizin hakkınız olan para size verilmiyor ama siz oy veriyorsunuz. Bunu yaptığınız sürece çiftçi asla ve asla huzur bulmaz.

Yorumlar