Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması: Altılı masa ismim üzerinde uzlaşırsa hazırım

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “İlker Karagöz ile Çalar Saat” programında gündeme dair soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, 'Cumhurbaşkanı adayı mısınız?' sorusuna ''Cumhurbaşkanının egosu olmaması lazım. 5 lidere de topluma da taahhüt etmesi lazım. 6 lider oturacağız, ben verdiğim sözü tutan bir insanım. Uzlaşma kültürünü esas alarak ülkemizi aydınlığa çıkarmak zorundayız. Altılı masa ismim üzerinde uzlaşırsa hazırım." dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması: Altılı masa ismim üzerinde uzlaşırsa hazırım
Son Güncelleme: 5 Eylül 2022 Pazartesi 13:51
5 Eylül 2022 Pazartesi 13:48

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İlker Karagöz ile Çalar Saat” programına konuk oldu. 6'lı masadan, Cumhurbaşkanlığı adaylığına, MHP lideri Bahçeli'nin Kılıçdaroğlu'nu hedef alan “Kılıçdaroğlu mutlaka sorgulanmalıdır” , “Hesaplaşmanın kapılarını aralamak istiyor” sözlerine kadar gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Biz hemen süratli bir şekilde hasar tespit komisyonu verileri getirecek. İlk yapacağımız şeylerden biri israfın önlenmesidir. Bütün partilerin bu konuda çalışmaları var. Yazılı bir metne dökülecek o genelgeyi çıkaracağız. Devlette israf felaket pozisyonda. Araçlardan bir iki tanesi kalır geri kalanı satarsınız. Bir kişi için 13-14 uçak tutulur mu. Bir de diyorlar ki biz dindarız.

İsraf haram değil mi ya. Sen bir çocuğun yatağa aç girdiği yerde nasıl 13-14 uçak tutarsın. İtibar saygınlıktır. İtibar başkalarının size itibar etmesidir. Siz bugün söylediğiniz yarın değiştirirseniz, yolsuzluk gırtlağa kadar gelmiş bunlara göz yumarsanız kim size saygı duyacak! Sadece beyefendi oturuyor etrafındaki 5-6 kişi emredersiniz diyor .O sanıyor ki Türkiye, dünya böyle.

İktidara geldiğimizde göreceksiniz bir vatandaşlar rahat nefes alacak; iki, genelde iş dünyası da dahil olmak üzere toplumda rahatlama olacak, otoriter yapı sona erecek. Göreceksiniz dolar da avro da makul düzeylere gelecek.

(MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Kılıçdaroğlu mutlaka sorgulanmalıdır” ifadesine yanıt)

Doğrudur tabi sorgulanmalı. Kılıçdaroğlu diyor ki Süleyman Şah türbesi neden kaçırıldı? Askeri hastaneleri kapattınız dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu Türk ordusu evet sorgulanmalıyım. Bunu söylüyorum. Suç mu işliyorum bunu sormak suçsa evet suç işliyorum. Siz ne yapıyorsunuz peki? Kılıçdaroğlu beşli çetelerin adamı değildir. Sizler gibi beşli çetenin önünde duran insanlar değildir. Evet sorgulanmalıdır.

Beni sorgulamak istiyorsanız yüreğiniz varsa niye televizyonlarda karşıma çıkmıyorsunuz? Hodri meydan, Ama yapamazlar, şakşakçıları bulmuşlar efendim Kılıçdaroğlu sorgulanmalıdır. Sorgulayın efendin. Gelsin. Gelemez gelemez. Çükü ben haklıyım.

(Bahçeli’nin “Hesaplaşmanın kapılarını aralamak istiyor” ifadesine yanıt)

Hangi hesaplaşma? Bunlar akıllarını peynir ekmekle yemişler. Bunlar sadece iftira atarak bir yerlere gidebilir miyiz düşüncesinde.

Ben bu ülkenin çıkarı için geleceği için mücadele ediyorum. Ben bu ülkeyi barıştıracağım, yetmedi mi bu kadar kutuplaşma?

(6'lı masada çatlak var mı?) Demokrasi hak hukuk adalet istiyoruz. Bir avuç çeteye çalışan bir iktidarı değil 85 milyon kişiye hizmet veren iktidar istiyoruz. Hem bunları isteyeceğiz hep oturup kavga edeceğiz. Akıl var mantık var. Buyursunlar kendileri de yapsın niye bildiri yayınlamıyorlar niye bir araya gelmiyorlar. Sorun sistem. Sorun parti ya da ittifak değil sorun sistem. Bu sistem Türkiye'yi felakete götürüyor.

("Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık” ifadesine) Karar alınırken altı lider oturup karar alacağız. Dolayısıyla şu veya bu herhangi bir şekilde ironi de yapabilir başka bir konuşma da yapabilir. Burada önemli olan altı liderin karar almaları. Ve aldıkları kararları kapı arkasında değil kamuoyu önünde duyurmaları. Madem devlette saydamlığı savunuyoruz kendi aramızda da saydam olmalıyız. Elbette oturup konuşacağız gerekirse tartışacağız. Altı lider oturur konuşuruz, ki biz altı lider bir arada sadece bugün değil geleceği de nasıl inşa edeceğimizi anlatıyoruz.

(Kılıçdaroğlu 6'lı masanın adayı mı?) 6 lider bir araya geleceğiz. Hepimiz sağ duyulu insanlarız. Cumhurbaşkanlığından çok daha önemli olan sistem. Cumhurbaşkanının egosu olmaması lazım. 5 lidere de topluma da taahhüt etmesi lazım. 6 liderin ülkenin geleceği konusunda ne zaman toplandığını hangi bildiri yayınladığı tarihe geçecektir. Oturacağız ben verdiğim sözü tutan bir insanım.

Tutmazsanız prestij kaybedersiniz. Uzlaşma kültürünü esas alarak ülkemizi aydınlığa çıkarmak zorundayız. Soyulan bir devlet var bu soyguna dur dememiz lazım. Eğer 5 lider isterse elbette aday olurum.

Mallarını yurt dışına kaçıranlar var paralarını oraya götürenler var. Getireceğim her kuruşuna kadar o paraları. Altılı masa ismim üzerinde uzlaşırsa hazırım. Devletin nasıl yönetilmesi gerektiği belli.

(TÜİK'in yeni enflasyon verilerine tepki) Bu enflasyonu kim yaptı Bay Kemal mi Meral Hanım mı Ali Babacan mı yaptı kim yaptı? Hangi politika çıkardı? Şimdi dönüp bizi suçluyorlar. Yahu arkadaşlar devleti yöneten biz değiliz. Malı götürme telaşı içinde devlet yönetilmiyor.

(Erken seçim hakkında) Biz şu andan itibaren seçime hazırlanıyoruz. Biz seçim güvenliğini sağlamak için bütün sandıklarda görevli belirledik onların eğitimini yapıyoruz. Sizden ayrıldıktan sonra Giresun’a gideceğim. Biz seçime çalışıyoruz çünkü ne yapacakları nasıl karar alacakları belli değil. Her an her şey olabilir Türkiye’de.

(Festival yasaklarına ilişkin) Korkunun ecele faydası yoktur. Korkmayın. Korku yaymak istiyorlar. Buradan herkese sesleniyorum sabır istiyorum. Gençleri sokağa çekmek istiyorlar. Tarik edeceklerdir gençler taşkınlık yapsın isteyeceklerdir. Polis arkadaşlarımız doğal olarak aldıkları talimatları yerine getiriyorlar. Polis arkadaşlarımız da bu durumdan memnun değiller.

Çok heyecanlı bir seçim dönemi olacak. Gençlere sesleniyorum. Oyunuzu mutlaka kullanın. Mutlaka sandığa gidin, hayatı sorgulayın elinizi vicdanınıza koyun oyunuzu öyle kullanın. Devletin bir kişinin iradesine teslim ederseniz böyle olur. Parlamentoda milli irade var mı?''

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar