Vatanım Sensin'de Mehmet Akif Ersoy karakteri Tolga Tekin kimdir?

Her Perşembe yeni bölümüyle ekranlara gelen Vatanım Sensin dizisine Mehmet Akif Ersoy'u canlandıracak olan Tolga Tekin ismi katılıyor.

Vatanım Sensin'de Mehmet Akif Ersoy karakteri Tolga Tekin kimdir?
14 Mart 2018 Çarşamba 17:01

Vatanım Sensin dizisine yeni bir isim katılıyor. Diziye Mehmet Akif Ersoy karakteri olarak Tolga Taner geliyor. Peki ya Vatanım Sensin'de Mehmet Akif Ersoy karakteri Tolga Tekin kimdir?

Vatanım Sensin 48. bölüm 2. fragmanı yayınlandı. Vatanım Sensin yeni bölümde Mehmet Akif Ersoy'la Cevdet ilk kez karşı karşıya geliyor. "Mehmet Akif Ersoy" karakterini oyuncu Tolga Tekin canlandıracak. Vatanım Sensin yeni bölümde Hilal, Filippos'un karşısına çıkarak cesurca vatanın tanımını anlatıyor. Hilal'i kesmeden dinleyen Filippos, sonunda "Halit İkbal" deyince ortalık buz kesiliyor. Şimdi ne olacak?

CEVDET İLE MEHMET AKİF ERSOY YÜZ YÜZE GELİYOR

Vatanım Sensin yeni bölümde Cevdet ile Mehmet Akif Ersoy İzmir'de ilk kez yüz yüze geliyor. Cevdet kimliğini Mehmet Akif Ersoy'a açıklıyor. Vatanım Sensin'in yeni fragmanında Leon ile Cevdet karşı karşıya geliyor. Cevdet, Leon'a Yunan ordusu için değil Türk ordusu için çalıştığını söylüyor. Bu sözlerle birlikte Leon büyük bir üzüntü yaşıyor. Şimdi merak edilen konu Leon'un ateş edip etmeyeceği...

Milli mücadelede başkaldırı yeniden başlıyor. İzmir'de İsmet Paşa Türk halkının karşısına geçerek umut dağıtıyor. Halk bu sözlerle birlikte büyük bir sevinç yaşıyor. Öte yandan bu gelişme Yunan kumandanı Filipposis'te derin bir endişe yaratıyor. Sokaklar kırmızı-beyaza boyanıyor. Vatanım Sensin'e oyuncu Tolga Tekin dahil oluyor. Tolga Tekin, dizide "Mehmet Akif Ersoy"u canlandıracak.

SON BÖLÜMDE NELER OLMUŞTU?

Cevdet ile İsmet Paşa’nın, Milli Mücadele’nin gidişatı için bir araya gelmeleri, Yunan Ordusu tarafından öğrenilir. Yunan Kumandanı Filippos, güvendiği Cevdet’in kendilerine ihanet ettiğini öğrenir. Filippos, Cevdet’in derhal yakalanarak infaz edilmesini ister. İzmir, artık Cevdet’in ailesi için de tehlikelidir. Azize, Cevdet’i kurtarmak için tüm tehlikeleri göze almaya hazırdır. Cevdet, tutuklu kaldığı süre boyunca da Yunan işkencesine uğrar. Öte yandan Hilal, babası Cevdet’in kuvvacı olup olmadığını sorgulamaya başlar. Bu merakını Leon ile de paylaşan Hilal, beklemediği bir tepki alır. Zira Cevdet’in kuvvacı olmasının ortaya çıkması Vasili’nin de ölüm nedenine ışık tutacaktır. Yüzbaşı Yakup ile İngiliz Charles Hamilton ise Cevdet’in kurtulması için tüm yolları denemeye hazırdırlar.

48.bölümü ile 15 Mart Perşembe günü ekranlara gelecek olan Vatanım Sensin de milli mücadelede sona doğru geliniyor. İşgal güçleri ile yapılan mücadelede sona gelinirken yeni cumhuriyetinde temelleri yavaş yavaş atılmaya başlanıyor. Dizinin bu haftaki bölümünde merhum şair Mehmet Akif Ersoy Cevdet’le görüşüyor. Mehmet Akif Ersoy Kimdir? Hangi oyuncu canlandıracak.

Tolga Tekin Kimdir?

Mehmet akif Ersoy’u canlandıran oyuncumuz Tolga Tekin’dir. Tolga Tekin 1973 Ankara doğumludur. Zeynep Kolyuk ile 2013 yılında evlenmiştir. Altın portakal en iyi erkek oyuncu ödülü için aday gösterilmiştir. 1996-2004 yılları arasında Adana Devlet Konservatuarı’nda görev almış ve daha sonra Ankara tayin edilmiştir. Behzat Ç. , Muhteşem Yüzyıl, Reis, Deniz Yıldızı ve Kapalı Çarşı gibi yapımlarda rol almıştır. Paramparça dizisinde Tekin rolü ile oldukça sevilmiş ve tanınmıştır. Peki merhum Mehmet Akif Ersoy kimdir? Çileli hayat hikayesine kısaca göz atalım.

Mehmet Akif Ersoy Kimdir?

Günümüzde İstaklal Marşının kabulünün anıldığı zamanlarda en çok merak edilen kişilerden. Mehmet Akif’in çok çileli bir hayatı olmuştur. 1873 yılında Fatih’in Sarıgül semtinde doğmuştur. Babasının enced hesabına göre koyduğu ismi Ragif’tir. Babası ölümüne kadar oğlu Mehmet Akif’e Ragif ismi ile hitap etmiştir. Ancak ismin telaffuzu zor olduğu için yakın çevresi ve annesi ona Akif diye seslendi. Çocukluk yılları aldığı eğitimlerle geçti. Ortaokulu bitirdikten sonra dönemin en iyi okulu olan Mekteb-i Mülkiye yani Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. Babası öldükten sonra okulu bıraktı ve Veterinerlik Fakültesine parasız olarak giriş yaptı. Bu okulu birincilikle bitirdi. 1893 yılında Ziraat Bakanlığında işe başladı. Müdür Yardımcısı olarak sürdürdüğü işinden 1913 yılında istifa etti. Mehmet Akif arapçai, farsça ve Fransızca bilmektedir. Hatta o dönemlerde bu üç dilden yaptığı çeviriler bir dergide yayınlanmaktaydı. Merhum Şair mesleğinden çok şairlikle hep gündem oldu. Şairliği ön planda idi. Resmi Yazışma Usülü dersleri verdi. Osmanlı Edebiyatı dersleri de veren Akif, 1920’de Burdur Milletvekili seçildi.

Yorumlar