Canan Ergüder'den üzücü haber! Meme kanserine yakalandı

43 yaşındaki ünlü oyuncu Canan Ergüder, meme kanserine yakalandığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Canan Ergüder'den üzücü haber! Meme kanserine yakalandı - Sayfa 1

2017 yılında kendisi gibi oyuncu olan Kenan Ece ile nikah masasına oturan ve Demir adında bir oğlu bulunan Canan Ergüder, meme kanserine yakalandı. Ergüder, üzücü haberi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

1 6
 
Canan Ergüder'den üzücü haber! Meme kanserine yakalandı - Sayfa 2

"İyileşeceğim"

"Merak etmeyin, iyileşeceğim" diyen ünlü oyuncu, konuyla ilgili, "Çok sevgili arkadaşlarım ve beni merak eden takipçilerim ve hayranlarım... Niyetim sizlere Menajerimi Ara'da oynayacağım son bölümde yazmaktı ama haberler size bundan önce ulaşmış bulundu" dedi.

"Moralimi yüksek tutuyorum"

"Evet, sağlığımla ilgili haberler doğru" diyen Canan Ergüder, "Yaklaşık 1.5 ay önce bana meme kanseri teşhisi konuldu. Bu fotoğraf ameliyatım sonrası Menajerimi Ara ekibine gönderdiğim fotoğraf. Size de aynısını gönderiyorum çünkü pozitif hissettiğim anlardan bir tanesi. Bu inişli çıkışlı bir süreç olacak ama moralimi yüksek tutuyorum. Merak etmeyin, iyileşeceğim. Tedavimin izin verdiği noktaya kadar çalışabileceğim son ana kadar çalışacağım. Bu da inşallah 3 bölüm daha olacak. Pandemi sürecinden geçtiğimiz için bu benim tercihimden maalesef ki daha erken bir vakit" şeklinde konuştu.

2 6
 
Canan Ergüder'den üzücü haber! Meme kanserine yakalandı - Sayfa 3

Ünlü oyuncuya takipçilerinden, "Geçmiş olsun" mesajları yağdı.

Meme kanseri nedir?

Meme dokusunun içerisinde yer alan süt bezlerinde veya süt kanallarını döşeyen hücrelerin yapılarının bozulması, kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan ve başka organlara da yayılma potansiyeli taşıyan tümöral oluşumdur.

Hastalık, erken dönemde genellikle belirti vermez. Bir kitle ele gelebilecek boyuta ulaşmadan 2 yıl öncesinde tarama mamografisi ile saptanabilir. Bu nedenle rutin taramalarını yaptırmayan kadınlarda meme kanserinin erken teşhis edilebilmesi oldukça zorlaşır.

Erken evrede fark edilmeyen kanser hücresi zamanla meme dokusu içinde büyüyerek tümöral bir kitle oluşturur ve sonrasında da metastaz dediğimiz kan ve lenf yolu ile vücudun diğer organlarına yayılma potansiyeli kazanabilirler.

Kan ve lenf yolu ile vücudun diğer bölgelerine yayılmadan teşhis edilen meme kanseri vakalarında tedavi başarısı oldukça yüksektir.

3 6
 
Canan Ergüder'den üzücü haber! Meme kanserine yakalandı - Sayfa 4

Meme kanseri belirtileri

* Meme başında akıntı, özellikle tek taraflı ve kanlı olması

* Meme başında içe çekilme, çökme

* Memede büyüme ve şekil bozukluğu

* Meme cildinde geçmeyen yara veya kızarıklık

* Meme başında kabuklanmalar ve kızarıklıklar

Meme kanserinde risk faktörleri

* En büyük risk faktörü cinsiyet.

* Yaşın özellikle elliden büyük olması.

* Genetik, aile hikayesinde 1. derece akrabalarında meme kanseri olması.

* Erken adet, geç menopoz. Bir kadının ilk adeti ne kadar erken görür, menopozda ne kadar geç olursa o kadar fazla östrojen hormonuna maruz kalacağından kansere yakalanma olasılığı da o kadar artar.

* Menopoz sonrası uzun yıllar hormonal tedavi.

* Sebze ve meyveden tüketimin az olduğu beslenme.

* Fiziksel aktivite azlığı.

4 6