DSÖ’den koronavirüs için yeni ilaç tavsiyesi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan resmi açıklamada, dünya genelinde Covid-19 hasta bakım kılavuzlarını güncelleyerek ağır vakalar için interlökin-6 reseptör blokerleri grubundaki ilaçların hayat kurtardığını belirtti.

DSÖ’den koronavirüs için yeni ilaç tavsiyesi
Son Güncelleme: 7 Temmuz 2021 Çarşamba 16:05
7 Temmuz 2021 Çarşamba 15:30

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) interlökin-6 reseptör blokerleri grubundaki ilaçların ‘kortikosteroid’ ile birlikte kullanıldığında ağır ve kritik  koronavirüs (Covid-19) hastalarında hayat kurtardığını açıkladı.

DSÖ'den dün yapılan resmi açıklamada, elde edilen bulguların, ilaçlar üzerinde yaptıkları en geniş analizin sonucu olduğunu ve 27 klinik araştırmaya katılan 10 binden fazla hastadan elde edilen verilerin dikkate alındığını ifade etti.

DSÖ açıklamasında, Eylül 2020'de kortikosteroidler önerilmesinin ardından Covid-19’a karşı etkili olduğu tespit edilen ilk ilaçlar olduğu vurgulandı. 

Covid-19’u ağır geçiren vakalarda genellikle bağışıklık sistemi Covid-19’a aşırı tepki gösterdiği ve hastaların bu durumdan zarar gördüğü, ancak interlökin-6 bloke edici ilaçlar olan ‘tocilizumab ve sarilumab’ ilaçları, bu aşırı tepkiyi bastırmak için hareket ederek hastanın zarar görmesini engellediği belirtildi.

DSÖ, kritik vakalarda ilaçların ölüm oranını yüzde 13 oranında azalttığını belirterek, bunun her bin hasta için 15 daha az ölüm ve her bin kritik hasta için 28 daha az ölüm olacağı anlamına geleceğini ifade etti.

Yorumlar