TESK Başkanı Palandöken: Zam yaparak sigara içmenin önüne geçilmez

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, devletin sigara kaçakçılığı sonucuyla 50 milyar liralık zarara uğratıldığını belirterek "Zam yaparak sigara içmenin önüne geçilmez. Bunun için yapılması gereken eğitimdir.” uyarısında bulundu.

TESK Başkanı Palandöken: Zam yaparak sigara içmenin önüne geçilmez
Son Güncelleme: 12 Temmuz 2022 Salı 14:58
12 Temmuz 2022 Salı 13:42

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kaçak sigaraların artışıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamasında sigara kaçakçılığının boyutunun arttığını belirten Palandöken, eş zamanlı baskınlarda tedarik ve dağıtım zincirlerinin ortaya çıkarılması ile devletin kaybının azalacağını kaydetti.

Sigara kaçakçılığının devleti 50 milyar zarara uğrattığını vurgulayan Palandöken, “Son operasyonlarda ilk 6 ayda 3,8 milyon paket kaçak sigara, 893 milyon boş makaron ile 290 milyon doldurulmuş makaron, 192 ton tütün mamulü ve 252 bin puro ele geçirildi. Bu da devletimiz için 50 milyar liralık bir zarar demektir” dedi.

"ZAMLA SİGARA İÇMENİN ÖNÜNE GEÇİLEMEZ"

Tütün ve makaron kaçakçılığı alanında faaliyet gösteren suç gruplarına yönelik ilk büyük planlı operasyon olduğunun altını çizen Palandöken, açıklamasına şöyle devam etti:

“Sigara içmek hiç kuşkusuz hem sağlık bakımından hem de ekonomik olarak kesemize zarardır. Ancak zam yaparak sigara içmenin önüne geçilmez. Bunun için yapılması gereken eğitimdir”.

Yorumlar