BM Genel Sekreteri Guterres: Tahıl koridorunun yeniden canlanması zor

Ukrayna'ya 2022 yılının şubat ayında savaş açan Rusya'nın geçtiğimiz aylarda çekildiği Tahıl Koridoru Anlaşması için Birleşmiş Milletler'den açıklama geldi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, anlaşmanın yeniden canlandırılabilir ihtimalinin çok düşük olduğunu söylerken, "Çok zor olacak. Çabalamaya devam ediyoruz ancak zor olacak" ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Guterres: Tahıl koridorunun yeniden canlanması zor
Son Güncelleme: 9 Kasım 2023 Perşembe 13:03
9 Kasım 2023 Perşembe 13:01

Rusya'nın temmuz ayında çekildiğini açıkladığı Tahıl Koridoru Anlaşması için Birleşmiş Milletler'den (BM) açıklama geldi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, konuyla ilgili olarak Tahıl Koridoru Anlaşması'nın yeniden canlandırılmasının çok zor olduğunu ifade ederek, “Çok zor olacak. Çabalamaya devam ediyoruz ancak zor olacak” şeklinde konuştu.

'TAHIL KORİDORU'NUN YENİDEN CANLANMASI OLDUKÇA ZOR'

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Rusya'nın anlaşmadan çekildiğini duyurduğundan bu yana anlaşmanın yeniden canlandırılması için Türkiye ve BM aracılığıyla görüşmeler yürütülüyordu. Guterres, Rusya ve Ukrayna’nın karşılıklı olarak ticaret yapmalarına izin vermesinin hedeflendiğini, ancak bunun çok da mümkün gözükmediğini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler, Rusya'nın 2022 Şubat'ta Ukrayna’ya başlattığı savaşı 'işgal' görerek, dünyadaki gıda krizini şiddetlendirmekle suçluyor. Rusya, kararına gerekçe olarak tahıl ve gübresini ihraç etmesi yönünde verilen sözlerin tutulmamasını gösteriyor.

BM, iptal noktasına gelinen anlaşmanın canlandırılması için Rusya’ya ticareti kolaylaştırılacağına dair garanti vereceğini aktarmıştı. Ağustos ayında Ukrayna alternatif bir rota oluşturduğunu açıkladı; şimdiye kadar bu rotadan 700 bin ton tahıl geçti. Anlaşma kapsamında ise 33 milyon ton tahıl geçiş yapmıştı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar