Bakan Yanık: Şefkat sağanağı ile karşı karşıyayız

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerdeki bin 362 refakatsiz çocuğun 369’unun kimlikleri belirlenerek ailelerine teslim edildiğini açıkladı. Bakan Yanık, "Koruyucu ailelik ve evlat edinme isteği şu anda yoğun. Çocuklarımızla alakalı muazzam bir şefkat sağanağı ile karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı.

Bakan Yanık: Şefkat sağanağı ile karşı karşıyayız
Son Güncelleme: 14 Şubat 2023 Salı 09:05
14 Şubat 2023 Salı 09:04

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin vurduğu illerde arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'tan depremzede çocuklara ilişkin açıklama geldi. Bakan Derya Yanık, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerdeki 1362 refakatsiz çocuğun 369’unun kimlikleri belirlenerek ailelerine teslim edildiğini açıkladı.

Çok yoğun bir koruyucu aile olma isteği olduğunu ifade eden Yanık, "Koruyucu ailelik ve evlat edinme isteği şu anda çok yoğun. Koruyucu aile sistemi bizim önerdiğimiz bir mekanizma ancak çocukların eğer kimlikleri belli değilse kimlik tespiti yapmak ve ailelerini bulmak önemli. Bu iki işlem yapılmadan çocukları evlat edindirmek mümkün değil. Çocuklarımızı dönemsel olarak evlat edindirme çalışmamız yok. Vatandaşlar ihtiyaç olabileceğini düşünüp bu tarz başvurularda bulunuyorlar ancak bizim bakanlık olarak tüm çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak gücümüz var. Ne kadar iyi niyetli olursa olsun koruyucu aile uygunluğu denetimi süreçlerini geçirmeden bu talepleri kabul etmemiz mümkün değil." şeklinde konuştu.

Yorumlar