İran Cumhurbaşkanı Reisi'den kritik ABD açıklaması: Saldırıları onlar teşvik ediyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ABD'ye yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Reisi, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlenen saldırılarda İsrail'i, ABD'nin teşvik ettiğini ve Washington yönetiminin Gazze'ye insani yardım iddialarının doğruyu yansıtmadığını dile getirdi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'den kritik ABD açıklaması: Saldırıları onlar teşvik ediyor
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023 Pazartesi 13:37
6 Kasım 2023 Pazartesi 13:35

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, başkent Tahran'da Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile görüştü.

Ortak basın toplantısında konuşan Reisi, "ABD, siyonist rejime, Filistin halkına yönelik acımasızca cinayetler işlemesi için silah, istihbarat ve mali destekte bulunuyor. Aslında bu rejimi teşvik ediyor." ifadelerini kullandı.

Washington yönetiminin Gazze'ye yardım ve ateşkes iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Reisi, "Bu iddia ABD'nin eylemleriyle bağdaşmıyor. ABD, BM Güvenlik Konseyinin tasarısını veto ederek öldürmeye devam etmesi için siyonist rejimin elini güçlendirmiştir." dedi.

İsrail'in Gazze'de soykırım uyguladığını tekrarlayan Reisi, ivedilikle ateşkes yapılması ve bölgeye insani yardımın ulaştırılması gerektiğini belirtti.

İran Cumhurbaşkanı, Gazze'ye yönelik saldırıların durması için uluslararası alandaki her girişimi desteklediklerini kaydetti.

"ULUSLARARASI KURUMLAR BAŞARISIZ OLDU"

Irak Başbakanı Sudani ise, Gazze konusunda, uluslararası toplumun sorumluluklarını yerine getirmediğini söyledi.

Gazze halkına yönelik bir aydır süren saldırılara ve ambargolara işaret eden Sudani, "Uluslararası kurumlar üzerlerine düşen görev ve yükümlülükleri yerine getirmede başarısız oldu." dedi.

Batılı ülkelerin savaşın yayılmamasını istediklerine ilişkin açıklamalarına değinen Sudani, "Savaşın yayılmamasını istemeyenler, İsrail'in saldırıları durdurması için baskı uygulasınlar." ifadesini kullandı.

Tahran'da resmi temaslarda bulunan Sudani, dün Bağdat'ta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmüştü.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar