Taliban: Liderlerimiz kendilerini dünyaya gösterecek

Dünya, Taliban'ın 20 yıl sonra Afganistan'da kontrolü beklenmedik bir hızla ele geçirmesiyle yaşanan gelişmeleri takip ediyor. Yeni hükümet henüz kurulamamışken, örgüt uzun yıllar boyunca gizlilik içerisinde hareket eden liderliğin 'kendisini dünyaya göstereceğini' açıkladı.

Taliban: Liderlerimiz kendilerini dünyaya gösterecek
Son Güncelleme: 18 Ağustos 2021 Çarşamba 15:27
18 Ağustos 2021 Çarşamba 15:23

Afganistan'da başlayan Taliban yönetimi dönemi ilk günlerini geride bırakırken, ülkede henüz bir hükümet kurulabilmiş değil.

Ülke yönetimini ele geçiren Taliban ise, arka arkaya yaptığı açıklamalarla dünya kamuoyuna 'ılımlı' mesajlar veriyor. Öte yandan, ülkenin çeşitli bölgelerinden ise kadınlara ve sivillere yönelik saldırı haberleri geliyor.

Son olarak da, dünyanın gözünü diktiği Taliban, yıllardır gizlenen liderliğinin 'kendisini dünyaya göstereceğini' açıkladı


Afganistan'ın Tacikistan Büyükelçiliği, eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin portresini kaldırarak yerine Afgan anayasasına göre Afganistan'ın geçici Devlet Başkanı olan Emrullah Salih'in fotoğrafını koydu.

Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban'a yönelik tepkiler sürüyor.
Nangarhar vilayetinin Celalabad kentinde açılan Taliban bayrağı yerine Afganistan bayrağının yeniden asılmasını talep eden protestocular sokaklara döküldü.
Yerel kaynaklar, Afganistan bayrakları eşliğinde yürüyen protestoculara Taliban militanlarının müdahale ettiğini, açılan ateş sonucu 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 12 kişinin de yaralandığını belirtti.

Sosyal medyada yayılan görüntülerde yürüyüş sırasında art arda silah sesleri duyulurken, büyük panik yaşandığı görüldü.

 

 

Yorumlar