Özel okullar alarm veriyor; kontenjanların yarısı boş kaldı!

Koronavirüs'te büyük kayba uğrayan özel okullar şimdi de Türkiye'deki ekonomik kriz ve velilerin ödeme güçlüğü yaşamasıyla zor günler geçiriyor

Özel okullar alarm veriyor; kontenjanların yarısı boş kaldı!
Son Güncelleme: 30 Temmuz 2022 Cumartesi 12:52
30 Temmuz 2022 Cumartesi 12:46

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Zafer Öztürk, "Özel okullar ücretlerini enflasyon karşısındaki kayıplara karşı koruyamadı. Kısa sürede tedbir alınmazsa özel okulları ciddi sıkıntılar bekliyor" dedi ve yeni bir vergi düzenlemesi talep etti.

Türkiye gazetesinden Mahmut Özay'ın haberine göre; Öztürk, "Pandemi döneminden bu yana süregelen durgunluk ve ekonomik sıkıntılarla birlikte, ekonomi alanında yaşanan dalgalanmalar ve yüksek enflasyonla beraber özel okullar bir darboğaz içine girmiştir. Faaliyetteki özel okulların yaklaşık iki bininin (yüzde 14 civarında) kapanmasına rağmen mevcut okulların öğrenci sayıları ortalama kontenjanların yüzde 50’si civarındadır. 2,5 milyon olan özel okul kontenjanına rağmen, 1 milyon 235 bin öğrenciye eğitim verilmektedir. Kontenjanın yarısı boş durumdadır. Bu gelişmeler başka özel okulların kapanacağının da habercisidir…" dedi. 

"Kısa sürede tedbir alınmaz ise sektörümüzün daha ciddi sıkıntılara düşmesi kaçınılmaz olacaktır" diyen Öztürk, taleplerini şöyle sıraladı: 

"Her kademedeki özel okul öğrencisine (veya velilerine) faizsiz ve çok uygun şartlarda krediler sağlanabilmesi.

Ciddi anlamda artışa uğrayan kırtasiye, kitap, servis ücretleri için öğrencilerimize (veya velilerine) birtakım krediler tanımlanabilmesi.

İnşaat sektöründe yapılan teşvikler gibi özel okullara da bakım, onarım, tamirat, kırılan dökülenlerin yine getirilmesi, eksik teçhizatın tamamlaması vb. maksadıyla uygun şartlarda krediler alınabilme imkânı sağlanması.

KDV dâhil olmak üzere özel okullarla ilgili yeni bir vergi düzenlemesine acil ihtiyaç var."

Yorumlar