Dışişleri'nden ABD'ye Kavala tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD Dışişleri'nin Osman Kavala açıklamasına ilişkin, "Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez" denildi

Dışişleri'nden ABD'ye Kavala tepkisi!
Son Güncelleme: 11 Şubat 2021 Perşembe 13:27
11 Şubat 2021 Perşembe 13:17

Dışişeleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD Dışişleri'nin Osman Kavala ile ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan açıklamasına yanıtımızı 28 Temmuz 2020 tarihinde vermiştik. Aynı içerikteki ikinci açıklamanın da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır.

AİHM’in Osman Kavala kararının icrasının takibi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi'nin insan hakları konulu toplantısında gerçekleştirilmektedir. Hükümetimiz bu çerçevede gerekli bilgileri sunmaktadır.

Türk demokrasisine darbe girişiminde bulunan FETÖ elebaşının ülkemize iadesi konusunda hukuki süreçleri bahane gösteren bir ülkenin, Türkiye’de devam eden bir hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır.

Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez."

Yorumlar