Kılıçdaroğlu 'Erdoğan'ın adaylığına neden sessiz kaldınız?' sorusuna cevap verdi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, seçimlere ilişkin Erdoğan'ın adaylığına kilitlenmediklerini söyleyerek 'Erdoğan'ın adaylığına neden ses çıkarmadınız?' sorusuna cevap verdi. Kılıçdaroğlu "Diyelim ki ses çıkardık nereye gidecek? Yüksek Seçim Kurulu'na. O üyeleri atayan kim Erdoğan. Verdiği karara kim itiraz edecek? İtiraz edeceğin hiçbir yer yok." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu 'Erdoğan'ın adaylığına neden sessiz kaldınız?' sorusuna cevap verdi
Son Güncelleme: 23 Ocak 2023 Pazartesi 17:01
23 Ocak 2023 Pazartesi 16:55

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in, ilin ilk belediye Başkanı Leyla Atakan adına açtığı kütüphanenin açılışına katıldı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün aktardığına göre, Kılıçdaroğlu burada Erdoğan'ın adaylığıyla ilgili niçin sessiz kaldığı yönündeki bir soruya şu yanıtı verdi:

'İTİRAZ EDECEK YER YOK'

Diyelim ki ses çıkardık nereye gidecek? Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK). O üyeleri atayan kim Erdoğan. Verdiği karara kim itiraz edecek? İtiraz edeceğin hiçbir yer yok. Anayasa Mahkemesi bile bakmıyor bu karara. Hatırlarsanız İstanbul seçimlerinde aynı zarfın içerisine dört oy pusulası koyuyorsunuz. Efendim üçü doğru biri yanlış. Talimat geldi de onun için yaptılar. Dolayısıyla bizim Erdoğan'ın aday olup olmamasına kilitlenmek gibi bir düşüncemiz yok.

'İMAMOĞLU'NU GÖREVDEN ALIRLARSA CEHENNEMİN KAPILARINI ARALARLAR'

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'na yönelik davalar ve görevden alınması halinde CHP'nin ne yapacağıyla ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi:

İnşallah böyle bir süreç yaşanmaz. Yaşanırsa cehennemin kapılarını aralamış olurlar. Ne yapacağımızı şimdi açıklayamam ama bu ifadenin ne anlama geldiğini herhalde üç aşağı beş yukarı tahmin edersiniz. Halkın oyuyla gelenin, talimat alan mahkemelerin kararlarıyla görevine son verilemez.

Yorumlar