Kartal'da çöken bina ile ilgili yeni gelişme

Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanı’nda 21 kişi hayatını kaybetmişti. Soruşturma kapsamında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 kişiden 2'si tutuklanırken 2 kişi de denetim serbestlik şartıyla serbest bırakıldı.

Kartal'da çöken bina ile ilgili yeni gelişme
Son Güncelleme: 14 Şubat 2019 Perşembe 18:42
14 Şubat 2019 Perşembe 09:46

İstanbul Kartal'da 6 Şubat Perşembe günü 7 katlı Yeşilyurt Apartmanı büyük bir gürültüyle çöktü. Patlamanın ardından 21 vatandaşımız hayatını kaybederken, 14 kişi ise enkaz altından kurtarıldı.

Yeşilyurt Apartmanı'yla birlikte çevredeki çok sayıda bina da güvenlik gerekçesiyle boşaltılmış ve ekipler tarafından yıkımına başlanmıştı.

Son iki katı kaçak olduğu ortaya çıkan binanın giriş katında bulunan konfeksiyon atölyesinin de ruhsatsız olduğu ortaya öğrenilmişti.

Suçları: Taksirle ölüme sebep olmak

Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesi ile ilgili soruşturma başlatan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ortaya çıkan iddiaları araştırmaya başladı. Yaklaşık bir haftadır devam eden soruşturma kapsamında 4 kişi gözaltına alındı. Binanın projesini oluşturan Suzan Çayır ve inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu gözaltına alındı. Yapı ruhsat sürveyanı (İnşaatın sağlık kurallarına uygun olup olmadığını denetleyen inşaat teknikeri) Arzu Keleş Boran da gözaltına alındı.

2 kişi tutuklandı

Apartmanın çökmesine ilişkin soruşturmada 2 kişi tutuklandı, 2 kişi de adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakıldı.

 

Yorumlar