Karlov suikastının ilk duruşması ne zaman?

Rus Büyükelçi Karlov’un FETÖ'cü polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianame kabul edildi. Mahkemenin ilk duruşma tarihi belli oldu.

Karlov suikastının ilk duruşması ne zaman?
Son Güncelleme: 7 Aralık 2018 Cuma 16:30
7 Aralık 2018 Cuma 16:24

Rusya Büyükelçisi Karlov, FETÖ’cü polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından katıldığı bir programda öldürülmüştü.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianame Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İlk duruşma 8 Ocak’ta

Karlov suikastının ilk duruşması 8 Ocak 2019'da görülecek. İddianamede aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 28 şüpheli yer aldı.

Karlov iddianamesinde, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yanı sıra Şerif Ali Tekelan, Emrullah Uslu ve saldırganın "örgüt abisi" Şahin Söğüt de şüpheli olarak bulunuyor.

“Anayasal düzeni ihlal”

Karlov iddianamesinde şüpheliler "Anayasal düzeni ihlal", "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "terör amaçlı tasarlayarak öldürme" ile suçlandı ve suikastın arkasında, darbe girişiminin faili olan FETÖ'nün bulunduğu vurgulandı.

İddianamede, FETÖ tarafından düzenlenen suikastin, "Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilere yönelik, provokasyon türünde bir eylem" olduğu kaydedildi.

Daha önce de vurmayı planlamış

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov'un öldürülmesine ilişkin iddianamede, tetikçi Mevlüt Mert Altıntaş'ın büyükelçiyi AK Parti Genel Merkezince 27 Haziran 2016'da düzenlenen 9. Geleneksel Büyükelçiler İftar Programı'nda vurmayı planladığı ancak büyükelçinin yurt dışına çıkması nedeniyle ilk suikast girişiminin başarısız olduğu belirtildi.

 

 

Yorumlar