Biden: İsrail olmasaydı bir İsrail icat etmek zorunda kalırdık

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuştu. İsraillilere “yalnız değilsiniz” diye seslenene Biden, “Bölgedeki ortaklarımızla birlikte her yoldan esirleri geri getirmek için çalışıyoruz. Hamas tarafından esir alındılar. ABD başkanı olarak esirlerin salınması ve güvenli bir şekilde dönüşünden daha büyük bir önceliğim yok.” dedi.

Biden: İsrail olmasaydı bir İsrail icat etmek zorunda kalırdık
Son Güncelleme: 18 Ekim 2023 Çarşamba 18:04
18 Ekim 2023 Çarşamba 18:01

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüştü.

"İsrail olmasaydı..."

Görüşme sonrası konuşan Biden, "İsrail olmasaydı, bir tane icat etmek zorunda kalırdık." dedi.

İki devletli çözüm mesajı

Tel Aviv'de açıklama yapan Biden, şunları söyledi:

İsrail ve Filistin halkları birlikte bir arada yaşayabilsinler. İki devletli çözüm konusunda uğraşmaya devam etmeliyiz.

 Biden, 'Hamas saldırısının İsrailliler arasında derin yara açtığını biliyorum' dedi. Biden rehinelerin önceliğinin kritik olduğunu belirterek şöyle dedi:

 'Düşmancıl davranan gruplara şunları söylüyorum, yapmayın yapmayın yapmayın. Biz bunları 11 Eylül saldırıları olarak tanımladık. Yaşanılan korkunç şeyler İsrial'e dokunan şeyler sinir ve acı. Sizi tüketen bu sinir ABD'liler tarafından da anlaşılıyor, ben de anlıyorum. Adalet yerine getirilmeli.

İsrail yeniden Yahudi toplumu için güvenli yer olmalı. Her zaman yanınızda olduk, olmaya da devam edeceğiz, size söz veriyorum. Bu hafta Kongre'den İsrail için eşsiz destek paketi isteyeceğim. Çatışmanın bölgeye yayılmasına izin vermeyeceğiz Diğer ülkeler ve düşman aktörler İsrail'e saldırıyı düşünmemeliler'

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar