İletişim Başkanı Altun'dan, İsveç Dışişleri Bakanı'na PKK yanıtı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin PKK'yı Türkiye'den sonra terör örgütü listesine alan ilk ülke olduğunu, bu duruşun değişmediğini belirtti. Bu açıklamaya yanıt veren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, "Terör örgütü PKK’yı desteklemeyi sürdürüyorsunuz. İsveç PKK'yı gerçekten terör örgütü olarak görüyorsa gereğini yapmak zorundadır" dedi.

İletişim Başkanı Altun'dan, İsveç Dışişleri Bakanı'na PKK yanıtı
Son Güncelleme: 20 Mayıs 2022 Cuma 17:07
20 Mayıs 2022 Cuma 16:59

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'nin PKK paylaşımına yanıt verdi.

Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“Dezenformasyonla mücadele adı altında dezenformasyon yapıyorsunuz. İsveç, PKK’nın propaganda, finansman ve eleman devşirme faaliyetlerine engel olmuyor.

İsveç, Türkiye’de intihar saldırıları başta olmak üzere birçok saldırı gerçekleştiren teröristlere silah veriyor. Yetmiyormuş gibi İsveç, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadele için Suriye’ye muharip güç gönderen ilk NATO müttefiki olan Türkiye’ye karşı PKK’nın Suriye kolu YPG ile dayanışma mesajları verip, bu örgüte para vermiştir.

Dürüstlük en iyi politikadır. Gözümüzün içine baka baka yalan söylüyorsunuz. Terör örgütü PKK’yı desteklemeyi sürdürüyorsunuz. İsveç PKK’yı gerçekten terör örgütü olarak görüyorsa gereğini yapmak zorundadır.”

İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI LİNDE NE DEMİŞTİ?

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin PKK'yı Türkiye'den sonra terör örgütü listesine alan ilk ülke olduğunu, bu duruşun değişmediğini belirtti.

Linde, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "yaygın dezenformasyon nedeniyle" İsveç'in PKK'yı terör örgütü olarak tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlatmak istediğini bildirdi.

Kararın Olof Palme hükümeti döneminde alındığını anımsatan Linde, Avrupa Birliği'nin onu 2002'de takip ettiğini belirtti. Linde, "Bu duruşumuz değişmedi" ifadesini kullandı.

Yorumlar