Davutoğlu'ndan düzensiz göç sorunu açıklaması: İktidarın şu anda bir politikası yok

Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu, partisinin düzensiz göç sorunu ve çözüm önerileri kapsamında 'Gelecek Modeli'ni açıkladı. Davutoğlu, konuşmasında iktidarın düzensiz göç politikasına tepki gösterdi. "Bugün ülkemiz çok ciddi bir düzensiz göç sorunuyla karşı karşıya" diyen Davutoğlu, "İktidarın şu anda göç politikası yoktur." dedi.

Davutoğlu'ndan düzensiz göç sorunu açıklaması: İktidarın şu anda bir politikası yok
Son Güncelleme: 18 Ağustos 2022 Perşembe 15:36
18 Ağustos 2022 Perşembe 15:29

Partisinin düzensiz göç sorunu ve çözüm önerileri kapsamında düzenlediği basın toplantısında 'Gelecek Modeli'ni açıklayan Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu, iktidarın düzensiz göç politikasına tepki gösterdi. "Bugün ülkemiz çok ciddi bir düzensiz göç sorunuyla karşı karşıya" diyen Davutoğlu, "İktidarın şu anda göç politikası yoktur." dedi.

Davutoğlu, iktidara "Doğu'dan gelen Suriye'den gelen göçlerle ilgili, vatandaşlık verilenlerle ilgili ne planlıyorsunuz?" diye sordu.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Bugün ülkemiz çok ciddi bir düzensiz göç sorunuyla karşı karşıya. Sadece bu yıllara has bir sorunla karşı karşıya değiliz. Düzenli göç doğru tabirdir. Devlet aklı diyorum biz ilk defa göçlerle karşılaşmıyoruz. Yakın dönemde de ilk defa karşılaşmıyoruz. Balkan savaşlarından bu yana Balkanlardan dalga dalga gelen göçleri Anadolu toprakları karşıladı. Hepimiz bu sorumluluğu stratejik bir akıllı bir demokratik hukuk devleti kurallarıyla, evrensel insan haklarını riayet eden saygın bir ülke imajıyla birleştirmek zorundayız.

DAVUTOĞLU'NDAN İKTİDARA: NE PLANLIYORSUNUZ?

Ortada sanki hiçbir sorun yokmuşçasına bu düzensiz göç olgusu karşısında aciz bir tutum sergileyen, sistematik bir bütünlülükle yaklaşmayan, her kafadan sesin çıktığı iktidarın yaklaşımı. Ne planlıyorsunuz? Doğu'dan gelen Suriye'den gelen göçlerle ilgili, vatandaşlık verilenlerle ilgili ne planlıyorsunuz? İktidarın şu anda göç politikası yoktur. Türkiye düzensiz göç ordusuyla karşı karşıyadır, mutlaka tedbir alınmalıdır. Bu tedbir insan haklarına aykırı olamaz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin devlet kültürüne ve devlet vicdanına da yabancı kalamaz. Zorluklarla karşılaşacağız. Bu bizi saygın bir ülke yapacak. Böyle bir sorun yokmuş gibi kafasını deve kuşu misali kuma gömenler, bu sorunu görmeyenler, bu soruna çözüm bulmayanlar, bu sorunu çözmesi gereken kurumların içini boşaltanlar yani bugün ki iktidar sahipleri de bundan sorumludur.

BEŞ ANA PERSPEKTİF ÜZERİNDE DURDUK

Bu konuya yaklaşırken beş ana perspektif üzerinde durduk. Birincisi insan onuru ve insan haklarına dayalı vicdani yaklaşım ikincisi devlet aklına dayalı kamu güvenliği ve kamu düzen anlayışı sınır güven anlayışı, üçüncüsü düzensiz göç diyoruz tek bir kategori yok, çok farklı kategoriler var. Suriye'den geçici koruma altındaki gelen Suriyeliler, Afganistan'dan gelenler, İran'dan gelenler, Afrika'dan kolay vatandaşlık yoluyla gelenler. Ve bunların hepsinin ayrı kategoride incelenmesi lazım. Tek ve standart bir yaklaşım benimsemek doğru değil. Dördüncüsü barışçıl bir diplomasiyi tekrar Türk dış politikasına egemen kılmak lazım. Ve nihayet beşincisi kurumsal devletin kurumsal aklını ve yapısını harekete geçirmek lazım.

Bu bağlamda güçlü bir ekibimiz var. Bir düzensiz göç çalışma grubu oluşturduk. Bu grubun çok saygın üyeleri var. Gelecek Partisi iktidarında düzensiz göç konusunda en etkin tedbirleri oluşturacak bir ön hazırlığı yapacağız.

Yorumlar