Husiler'den ABD ve İngiltere'ye bir mesaj daha! Rusya ve Hizbullah'tan açıklama

ABD ve İngiltere'nin deniz ticaretini güvenceye alma gerekçesiyle Yemen'e düzenlediği saldırıların ardından Husiler, İsrail gemilerini hedef almaya devam edeceklerini açıkladı.

Husiler'den ABD ve İngiltere'ye bir mesaj daha! Rusya ve Hizbullah'tan açıklama
Son Güncelleme: 12 Ocak 2024 Cuma 13:16
12 Ocak 2024 Cuma 13:13

Yemen'deki Husilerin Sözcüsü Muhammed Abdusselam, X sosyal medya platformundan yaptığı yazılı açıklamada, "Yemen Cumhuriyeti, İsrail'i korumak ve Yemen'in Gazze'ye destek operasyonlarını durdurmak için yapılan alçak bir Amerikan-İngiliz saldırısına maruz kaldı. Bu hain saldırganlıkla aptallık ettiler." ifadelerini kullandı.

Filistin ve Gazze'ye desteklerinin süreceğine dikkati çeken Abdusselam, şunları kaydetti:

"Yemen'i, Filistin'e ve Gazze'ye destek vermekten caydıracaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Yemen, dini ve insani duruşunu sürdürerek elinden gelen her şeyle Gazze'nin yanında duracaktır. Bu saldırılar Yemen'in sağlamlığını ve gücünü daha da artıracaktır."

Abdusselam, İsrail gemilerini hedef almak dışında uluslararası denizciliğe herhangi bir tehdit teşkil etmediklerini ve ABD-İngiliz saldırılarının hiçbir haklı gerekçesi olmadığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Yemen'e yönelik bu saldırıların kesinlikle hiçbir haklı gerekçesi yok. Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde uluslararası seyrüsefere yönelik bir tehdit yoktu. İsrail gemileri veya işgal altındaki Filistin limanlarına giden gemilerinden başka hedef alınan yoktu, bunlar hedef alınmaya da devam edilecek."

KIZILDENİZ'DE NELER YAŞANIYOR?

İran destekli Husiler, İsrail'in Gazze'deki katliamları sebebiyle bu rotayı kullanan başta İsrail gemileri olmak üzere Gazze'deki katliama destek veren ülkelerin tankerlerini hedef alıyor.

Bu kapsamda, ticareti güvence altımna almak isteyen ABD ve İngiltere, gece Yemen topraklarındaki Husi hedeflerini vurdu. Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerinin bombalanmasının arsından Husiler, yanıt olarak, ABD ve İngiliz savaş gemileriyle üslerine saldırılar düzenledi.

İran, ABD ve İngiltere'nin saldırılarına tepki gösterirken, Suudi Arabistan itidal çağrısında bulundu.

HİZBULLAH'TAN AÇIKLAMA

ABD Hava Kuvvetleri, Yemen'de gece boyunca 16 noktada en az 60 Husi hedefinin vurulduğunu duyurdu.

Hizbullah, ABD-İngiltere'nin Yemen'deki Husilere yönelik saldırısını kınadı. Grup, yaptığı açıklamada, "ABD, Siyonist düşmanın (İsrail) Gazze ve bölgede işlediği trajedi ve katliamlarda tam bir ortak olduğunu bir kez daha teyit etti." ifadeleri yer aldı.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, "Rusya, ABD ve İngiltere'nin Yemen'e yönelik saldırılarıyla ilgili BMGK'nin 12 Ocak'ta acil toplanmasını talep etti." denildi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar

Mustafa polat En beğenilen yorum
Bu bir haçlı ve ay yıldız savaşıdır birlik olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı herşeyi birtarafa bırakıp birlik olmalı geçmişte nasıl haçlıları bu topraklardan def ettiysek bugün yine bunu başara biliriz. Çünkü tarih tekerrürden ibarettir.
Coskun
İşin ilginç yanına bakıyorum Şii diye kotuledikleri kim varsa Sünni Filistin'e canla başla destek oluyor hemde savaş altinda bulunan. Yemen li husi Lee dahil ilginç oysaki Suudi Arabistan dan ses yok Arap emirlikleri sen ses yok