Gıda ürünlerinde stok sorunu var mı?

Tarım Bakanlığı'ndan temel gıda ürünlerinin stok durumuna dair önemli açıklama geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "TMO, hububat ve bakliyat satışlarına sezon sonuna kadar devam edecek" dedi.

Gıda ürünlerinde stok sorunu var mı?
Son Güncelleme: 18 Mart 2020 Çarşamba 11:51
18 Mart 2020 Çarşamba 11:46

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) stoklarında besici, yetiştirici, sanayici ve tüketicinin ihtiyacını karşılayacak yeterli miktarda ürün bulunduğuna dair açıklamalarda bulundu.

Bakan Pakdemirli’nin açıklaması şu şekilde:

“Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınının ülkemizde görülmesi ile  ülke genelinde alınan tedbirler bir ileri aşamaya taşınmıştır.

Bakanlığımız, Ticaret ve Sağlık Bakanlıkları ile koordineli bir  şekilde gerekli tüm önlemleri almaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı  olarak Dünyada Koronavirüs vakalarının görülmeye başlandığı tarihten  itibaren olası senaryolar üzerinde çalışarak gerekli tedbirleri  haftalar öncesinden almaya başladık. Temel gıda ürünlerinin üretim,  stok ve tedarik zincirinde şuan için bir sıkıntı bulunmamaktadır. 

Önümüzdeki dönemde de herhangi bir olumsuz durum beklenmemektedir.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) stoklarında besici, yetiştirici,  sanayici ve tüketicinin ihtiyacını karşılayacak yeterli miktarda ürün  bulunmaktadır.

TMO, hububat ve bakliyat satışlarına sezon sonuna kadar devam  edecek.

Ayrıca TMO stoklarında yer alan pirinç, nohut ve mercimekler  toptan satışların yanı sıra halkımızın uygun fiyatla tüketebilmesini  teminen ülke genelinde yayılmış yaklaşık 150 TMO satış noktasında  perakende olarak da satılmaktadır.

TMO işyerlerine erişim imkanı olmayan tüketicilerimiz ise https://www.epttavm.com online satış sistemi üzerinden ürünleri temin  edebilmektedir. Bunun yanında kısa bir süre sonra hasat sezonu  başlayacak olup mevsim koşulları dikkate alındığına üretim yönüyle bir  sıkıntı görülmemektedir.

İç ve dış piyasalar yakından izlenmekte olup piyasaların sağlıklı  işleyişi ve ihtiyaçlarına yönelik alınan her türlü tedbir halkımızla  paylaşılacaktır”

Yorumlar